Пандемията от коронавируса намали емисиите въглероден диоксид с 4,4% през 2020 година, показват данните на Carbon Monitor, цитирани от Bloomberg. Според статистиката през миналата година САЩ са отчели спад от почти 13% на емисиите, а Бразилия - с 10%.
ЕС и Великобритания заедно намаляват със 7,5% въглеродния диоксид в атмосферата.
Лошата новина за околната среда обаче е възстановяването на китайската индустрия. Китай беше единствената голяма икономика, която излезе от коронакризата и единствената, която отчита ръст на емисиите спрямо нивата от 2019 година.
През миналата година Китай е емитирал 10,5 млрд. тона въглероден диоксид, което е ръст от 0,5 на сто на годишна база.
Китай записа спад на емисиите от 11% през първото тримесечие на 2020 година, което беше свързано с пълната блокада на страната след появата на първите заболели от новия коронавирус. Тогава икономиката се сви с 6,8 на сто. В следващите месеци обаче страната тръгна нагоре.
В последното тримесечие на 2020 година Китай върна икономическата си активност на нивата от 2019 година и записа ръст от 6,5 на сто. Така страната финишира тежката за останалия свят година с икономически растеж в рамките на 2,3 на сто.
Този ръст обаче ще има своята цена в дългосрочен план, защото влошава дисбалансите в икономиката, коментира още Bloomberg. Стимулите за възстановяване на икономиката пък задълбочават дълговете и управляващата партия вече сигнализира, че през 2021 година подкрепата за бизнеса ще бъде оттеглена.
Преди ден изследователи посочиха, че помощта на държавата за съживяване на икономиката е довела да съществено увеличение на новите въглищни мощности. А това противоречи на плановете за нисковъглеродна икономика до 2060 година, които представи президента Си Дзинпин. Показателно за настроенията в тази насока е силно критичен доклад на институцията, наблюдаваща чистотата на въздуха към енергийната администрация, допуснала ръста на въглищните централи.
Carbon Monitor анализира данните от емисиите от изгаряне на изкопаеми горива и производството на цимент. Част от информацията е текуща и някои от изчисленията могат да се променят, посочва още Bloomberg.