fallback

Китай изгради три пъти повече въглищни мощности от останалия свят през 2020 г.

Развитието на сектора поставя под въпрос заявките на президента Си Дзинпин за въглеродно неутрална икономика до 2060 година

10:46 | 03.02.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През 2020 година Китай въведе в експлоатация 38,4 гигавата нови въглищни мощности, става ясно от доклад на американския мозъчен тръст Global Energy Monitor, изготвен съвместно с базирания в Хелзинки Център за проучвания върху енергетиката и чистия въздух (CREA). Това означава, че азиатската държава е изградила три пъти повече въглищни мощности спрямо останалия свят.

По данни на организациите в останалите държави по света новите въглищни мощности са 11,9 гигавата. Там процесът е по-скоро на отказ от нови мощности - в САЩ в "пенсия" излизат 11,3 гигавата въглищни мощности, във Великобритания 3,3 гигавата, а в ЕС като цяло - 10,1 гигавата.

Индия, която е друга водеща сила във въглищния сектор, например отчита ръст на новите мощности само с 0,7 гигавата.

През 2020 година са дадени разрешения за 39,6 гигавата нови мощности в Китай спрямо разрешения за 11,4 гигавата година по-рано. Към края на 2020 година в процес на реализация са 247 гигавата въглищни мощности - 88,1 гигавата се строят, а останалите са все още във фаза на проучвания. Спрямо края на 2019 година има ръст от 21%.

Тези данни поставят под съмнения заявките на президента на страната Си Дзинпин, че Китай ще се превърне във въглеродно неутрална икономика до 2060 година. Дори в някои провинции съществуващите ограничения за нови въглищни мощности се разхлабват. Причината за това е забавянето на икономиката в резултат от пандемията от коронавируса.

Новите разрешения за въглищни мощности дават възможност за насърчаване на кредитирането и ръст на активността.

Анализаторите обаче посочват, че има сигнали, че скоро контролът може да бъде засилен след безпрецедентен критичен доклад на Групата за инспекция на околната среда. В него се посочва, че Националната енергийна администрация трябва да контролира по-добре издадените разрешителни за нови мощности, особено в източните провинции, където проблемът за чистия въздух е особено значим.

Сега от особено значение ще е новият петгодишен план за развитието на Китай - за периода 2021 - 2025 година, и дали в него ще се акцентира върху строителството на въглищни централи като вътрешен стимул за икономиката или ще се даде приоритет на идеята за въглеродна неутралност на страната. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:43 | 13.09.22 г.
fallback