Минути след встъпването в длъжност на американския президент Джо Байдън ентусиазиран акаунт в социалните медии обяви, че той е „готов да подпомогне усилията ви за справяне с изменението на климата, за контрол над разпространението на Covid-19, за рестартиране на икономиката ни и за прилагане на разумна имиграционна реформа, която зачита разнообразието на САЩ. Ден първи е!"
Подобна страст не е необичайна сред активистите на Демократическата партия, но в този случай инициативата дойде от Amazon, пише за Financial Times Орън Кас, изпълнителен директор на American Compass.
Ентусиазмът относно Байдън от компания, която има втората по големина работна сила в американския частен сектор и третата по големина пазарна капитализация и е обвинена в антисиндикални и антиконкурентни практики, е особена черта на съвременната американска политика.
В общественото въображение демократите представляват работниците от ниската и средната класа срещу мощните корпоративни интереси. Но дарителите, активистите и съветниците на партията са развълнувани от прогресивни социални приоритети, които отклоняват вниманието от икономическите проблеми. Сред тях са системният расизъм, който не изисква от елита нещо повече от прессъобщения; климатичните промени, които трябва да бъдат решени чрез публични разходи и субсидии; и имиграционната реформа, която вероятно ще увеличи предлагането на евтина работна ръка. Разбира се, Amazon е на линия.
„Непосредствените приоритети“ на новата администрация, според уебсайта на Белия дом, „включват действия за контрол на пандемията Covid-19, осигуряване на икономическа помощ, борба с изменението на климата, и преследване на расовата справедливост и гражданските права, както и незабавни действия за реформа на нашата имиграционна система и възстановяване на статута на Америка в света”. Работните места, заплатите, труда, образованието, данъците и реформата в здравеопазването са изтласкани в периферията. Реформите за ребалансиране на една недобра икономика, която ощетява мнозина, като антитръстовото правоприлагане, регулирането на финансовите пазари и индустриалната политика, не се споменават.
Действията на Байдън „в ден първи“ показват тези приоритети. Първата част правилно касае Covid-19 и икономическата помощ. Останалата част се фокусира върху изменението на климата, имиграцията и расовата справедливост, които ще „изразяват цялостната правителствена инициатива“. Това са достойни цели. Но, изтъквайки ги, администрацията признава, че фокусът ще бъде върху тях.