fallback

Манипулиран ли е биткойнът?

Главният прокурор на Ню Йорк може да разкрие измама, която да накара Бърни Мейдоф да изглежда като крадец на лимонада

16:16 | 03.02.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

За да разберете дали сте в балон, трябва да намерите източника на горещия въздух. Това е очевидно за GameStop, но за биткойна не толкова, пише Анди Кеслър за Wall Street Journal.

През юли 2018 г. изданието писа за криптовалутната компания Tether, която издава токени, наречени tethers, които се търгуват под символа USDT и би трябвало да са оценени на 1 долар, което прави валутата „стaбилна“. Създателите на tether може да са манипулирали биткойна, сочи изследване на Тексаския университет, като са издавали токени волю-неволю необезпечени с реални долари и след това са купували биткойни, за да повишат цената им. (Компанията твърди, че изследването е некоректно.)

По това време общата стойност на Tether бе около 2,7 милиарда долара, а уебсайтът ú твърдеше: „Всеки tether винаги е подкрепен 1 ​​към 1 от традиционна валута, съхранявана в нашите резерви“. Така че някъде е трябвало да има 2,7 милиарда долара реални пари - така би трябвало да работи един стейбълкоин. През ноември 2018 г. главният прокурор на щата Ню Йорк Летиша Джеймс се позова на Закона Мартин, за да започне разследване на iFinex, която притежава Tether и криптовалутната борса Bitfinex, „във връзка с текущи дейности, които може да са подвели инвеститорите от Ню Йорк“. Компанията оспори твърденията на прокурора, отрече да е заблуждавала клиенти и заяви, че ще се бори срещу всякакви действия. Миналата година апелативен съд отхвърли нейното оспорване на разследването.

Биткойнът достигна връх в края на 2017 г. от 19 000 долара и през следващата година се срина до 3200 долара. Но ето, че се завърна! И сега има USDT токени за около 26,4 милиарда щатски долара, 18 милиарда от които са създадени след март 2020 г. Откъде идва увеличението? Никой не може да обясни.

Не всичко което блести, е злато. През 2019 г. Tether фино актуализира своята обосновка, като заяви, че резервите „могат да включват други активи и вземания от заеми, предоставени от Tether на трети страни“. Tether дори призна, че има само 74% от паричните средства (или техни еквиваленти), за да подкрепи своя стейбълкоин. Хммм. Необезпечен напълно.

През октомври 2019 г. беше заведено отделно дело срещу Bitfinex, в което се твърди, че предполагаемата манипулация на борсата „вероятно надхвърля 1,4 трилиона долара“, което Bitfinex отрича. Да, това е трилион на базираната в T. Bahamas Deltec Bank & Trust, в която Tether има сметка, която наскоро заяви, че „всеки tether е обезпечен с резерв, като резервът е повече от това, което е в обращение“. Добре, но се оказва, че „резервите“ могат да включват заем от 850 милиона долара за Bitfinex. Това ли е горещият въздух? О, и резервите може да включват биткойни. Няма ли одитори?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:29 | 13.09.22 г.
fallback