Петролният гигант Royal Dutch Shell и други европейски компании търсят начин да намалят своята зависимост от петрола, заради растящия натиск за намаляване на емисиите, пише Ройтерс. Това означава смяна на бизнес модела и насочване към търговия с енергия и водород.
Големите петролни компании в Европа опитват да оцелеят на фона на целите за намаляване на въглеродния диоксид, но анализаторите са скептични, че ще успеят да променят политиката си и работели цял век модели на управление.
По информация на Ройтерс Shell ще представи стратегията си на 11 февруари и фокусът ѝ ще е насочване към ролята на посредник между производителите на чиста енергия и потребителите, а не да влага милиарди в зелени проекти.
През октомври Shell съобщи, че ще инвестира повече средства в нисковъглеродни проекти до 2025 година. Коментарите бяха, че сумата ще достигне около 5 млрд. долара годишно. Сега компанията харчи между 1,5 и 2 млрд. долара годишно за зелени проекти.
Холдингът ще запази петролните и газовите си позиции в следващото десетилетие, за да може да финансира своята енергийна трансформация, посочват още източници на Ройтерс. Компанията има опит в търговията с всички видове енергия - от петрол и природен газ, до електроенергия, както и притежава широка верига от обекти за търговия на дребно, комбинирайки дейността си с двете най-големи вериги за бързо хранене в света - McDonald`s и Subway.
BP също планира намаляване на добива на петрол с 40% до 2030 година и да намали персонала си за проучване на нови полета. Фокусът на компанията се мести към възобновяемите ресурси и плановете са през следващите години да повиши разходите за тази дейност 10 пъти до 5 млрд. долара.
Shell, BP, Total, Eni и Repsol планират и експанзия на пазара на биогорива и водород, както и изграждане на станции на електромобили на техните обекти в Европа. Някои от петролните компании обмислят и инвестиции във вятърни и соларни паркове, които ще станат приоритетни за тях. Фокусът им ще се премести от петрол на търговия с електроенергия, смятат източници на Ройтерс.
BP например смята да увеличи 20 пъти инсталирания капацитет на възобновяемите си мощности до 2030 година. Плановете на Total са да увеличи капацитета си до 100 гигавата до 2030 година. Анализатори обаче подчертават, че подобни проекти имат по-ниска възвръщаемост на инвестициите спрямо петрола и вероятно компаниите няма да успеят да реализират своите планове.
Shell е изключение от общите настроения за вложения в зелената сфера. В компанията се притесняват да инвестират в производството на зелена енергия - сектор, в който нямат никакви конкурентни предимства спрямо своите конкуренти. Единствената сфера, в която Shell смятат, че могат да се справят, са офшорните вятърни паркове, благодарение на дългогодишната си практика в офшорните петролни платформи.