Фондът Activ Solar е един от най-добре представящи се на европейските фондови пазари през 2020 година със своите 183% възвръщаемост на инвестициите. Зад него стои швейцарецът Паскал Роша, който заложи всичко, което притежаваше на соларната индустрия, разказва Bloomberg.
Активите на Activ Solar надхвърлят 290 млн. долара. В портфолиото на компанията са акции на американската First Solar и китайския производител на стъкло, от което се произвеждат соларните панели Xinyi Solar Holdings. Стратегията остава без промяна от създаването на фонда през 2008 година - залага се всичко на соларната индустрия.
"В историята 21 век ще остане векът, когато икономиките се декарбонизират", коментира Роша. За него соларната индустрия ще е голям, "ако не и най-големият", победител от тези процеси.
Но преди да стане един от най-добре представящите се инвеститори през 2020 година, Роша е имал и драматични дни. Дни на големи загуби, когато не е можел да плати и собствената си заплата. Последната година обаче е много благоприятна за инвеститорите в зелена енергия.
По изчисленията на Bloomberg през 2020 година са инсталирани рекордните 137 гигавата нови соларни мощности. Прогнозата е, че през тази година ръстът ще продължи на фона на плановете за намаляване на емисиите, които имат водещите световни икономики.
Идеята на Роша да заложи всичко на соларната индустрия се заражда още през 2007 година. Тогава той е главен мениджър по управление на риска в швейцарската Energie Ouest Suisse. Компанията инвестира в малък соларен парк във Франция и това насърчава Роша да създаде свой собствен фонд, който да заложи своите активи на слънчевата енергия.
Компанията му е регистрирана на 15 септември 2008 година с активи от 25 млн. долара. Датата е паметна за инвеститорите - на този ден беше обявен фалитът на Lehman Brothers и това повлече към сериозна финансова криза САЩ, а в последствие и целия свят.
Така в първите пет години от своето съществуване фондът губи половината пари на своите инвеститори, отбелязва Bloomberg.
Малко след това идва време на съживяване - ЕС и САЩ започват да отпускат субсидии за зелената индустрия. Но и пазарът започва да прегрява, а производителите на оборудване за соларни инсталации бълват своята продукция по-бързо, отколкото строителите могат да изградят инсталациите. Пренасищането на пазара води до срив на цената и много обещаващи компании фалират.
Така Роша отново е на ръба на фалита и дори започва работа като секретар в политическа партия в Швейцария, за да се издържа. Само две години по-късно вече е в състояние отново да управлява фонда си на пълен работен ден.
Но инвеститорите още не са убедени в успеха на начинанието. Една от причините за растежа на соларната индустрия през 2020 година е същественото намаление на цените на оборудването. Това дава силен старт на зелените технологии при заместването на въглищата. Но пък опасенията са, че е налице поредния цикъл на възход на индустрията, който ще бъде последван от следващото падение.
Нещо повече - соларните технологии се променят много бързо, което означава, че произведеното оборудване е технически остаряло още преди да бъде изплатено от строителите на парковете.
Секторът е зависим и от действията на правителствата. Дори и постепенният отказ от субсидиите да не притеснява инвеститорите, защото цените вече са ниски, то остават много въпроси, където съдбата на соларните мощности са зависими от административни решения.
Пример в това отношение е достъпът на новите паркове до електроразпределителната мрежа, посочва още Bloomberg.
* Статията има информационен характер и не е препоръка за инвестиционни решения.