fallback

Навални е истинската заплаха за Путин

Под твърдия подход спрямо него прозира крехкостта на путиновия режим

11:19 | 28.01.21 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Когато преди две години руски приятел на автора на Financial Times Гидиън Рахмън му е казал, че според него Алексей Навални представлява сериозна опасност за Владимир Путин, журналистът е скептичен. Русия бе устояла на международното осъждане и икономическите санкции след анексирането на Крим през 2014 г. Страната току-що бе организирала успешно Световно първенство по футбол. Президентът Путин изглеждаше стабилно в Кремъл, пише днес Рахмън.

Но приятелят му се оказва прав. Чрез своята храброст, решителност и разследващ нюх Навални съживи руската опозиция. Той оцеля при опит за отравяне и се върна в Русия, където го грозяха арест, затвор и евентуално смърт. Неговият пример вдъхнови масови протести в цялата страна. Независимо дали Навални в крайна сметка ще успее или не, той сега представлява най-опасната заплаха, срещу която Путин се е изправял през двете си десетилетия на власт.

И преди имаше големи демонстрации срещу Путин. Бях в Москва в началото на 2012 г., когато хиляди излязоха на улиците в знак на протест срещу завръщането на руския лидер в президентството. Бях отново там миналото лято, когато имаше нови антипутински демонстрации, провокирани от фалшифицирането на местните избори.

Но този път усещането е различно. Настоящите протести се проведоха в над 100 града в Русия - от Владивосток на тихоокеанското крайбрежие до Иркутск в Сибир и Казан в Татарстан. Опитни наблюдатели казват, че насилието, използвано срещу протестиращите, се увеличава: полицията размахва палките си с повече страст, а някои демонстранти отвърнаха. През 2012 г. опозицията нямаше изявен лидер. Сега има.

Навални и неговата организация разпалиха обществения гняв с изключително разследване на дворцова резиденция на Черно море, очевидно построена за Путин. Филм и илюстровано есе, пуснати така, че да съвпаднат със завръщането на Навални в Русия, подчертават невероятната пищност на двореца. Компютърни макети, за които се твърди, че се основават на информация от недоволни работници, показват казино, стая за танци на пилон, амфитеатър и нещо, което прилича на подземна пързалка за хокей. В сравнение с това имението Mar-a-Lago на Доналд Тръмп изглежда като барака. Твърди се, че общата площ на комплекса, заснета с дрон, е 39 пъти по-голяма от Монако.    

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков казва, че макар дворецът да съществува, той не принадлежи на Путин. Което повдига очевидния въпрос на кого е тогава.

Кремъл продължава да игнорира Навални като незначителна фигура и доскоро отказваше да произнася публично името му. Поддръжниците на Путин посочват социологически проучвания, според които Навални се радва на малка обществена подкрепа, докато Владимир Владимирович остава относително популярен. Но режимът не е готов да провери това твърдение, като позволи на Навални да участва в избори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:34 | 13.09.22 г.
fallback