fallback

Русия държи петрола си у дома в опит да се пребори с високите цени

Страната намалява износа по море с надеждата да намали цените на бензина, които са на най-високо ниво в рубли от поне 2008 г.

16:25 | 27.01.21 г.
Автор - снимка
Създател

Русия планира да намали износа си на петрол, пренасян по море през западните си пристанища, до тримесечно дъно през февруари в опит да помогне за намаляването на местните петролни цени.

Вторият по големина износител на „черно злато“ в света ще намали отвъдморските си доставки от сорта Урал с почти 20% през февруари, показват товарителни програми, видени от Bloomberg. Вместо това петролът е пренасочван към рафинерии в Русия, посочват двама души, запознати с въпроса. Това ще увеличи доставките за местния пазар, където цените на горивата са на най-високите си стойности в рубли от поне 2008 г.

Поскъпването на бензина и други основни стоки увеличава политическия натиск върху президента Валдимир Путин. Одобрението му, спаднало до рекордно дъно миналата година на фона на пандемията, е изправено пред ново предизвикателство от масовите протести срещу ареста на опозиционния лидер Алексей Навални.

По-рано този месец в опит да намали повишаващите се цени на храните Кремъл се намеси и при пшеницата – на която Русия е водещ износител. Ходът донесе сътресения на международните пазари на зърно.

Решението за петрола на Москва, в комбинация със затегнатите доставки от Саудитска Арабия и Ирак следващия месец, ще подкрепи цената на „черното злато“ и ще компенсира до известна степен тревогите заради увеличаващите се случаи на коронавирус в Европа и другаде по света.

През февруари Русия ще изпраща около 1,13 млн. барела дневно от сорта Урал през двете си пристанища на Балтийско море плюс трето в Черно море, показват товарителните програми, видени от Bloomberg. За сравнение, през януари са изпращани по 1,38 млн. барела дневно.

Засега не е ясно в какви количества Русия ще доставя за Европа през тръбопровода „Дружба“ следващия месец, но според запознат източник спадът в пренасяния по море петрол няма да е заради пренасочване към тръбен износ.

От руското министерство на енергетиката не са отговорили на запитване за коментар. Миналата седмица ведомството заяви, че петролните компании трябва да увеличат количествата, обработвани в рафинериите, както и запасите бензин заради по-голямото сезонно търсене през пролетта.

Държавната „Роснефт“ – най-големият производител на петрол в Русия, отговаря само за 900 000 тона от общо 4,3 млн. тона карго, предвидено за товарене през февруари, показват товарителните програми. Това е понижение от 1,7 млн. тона през януари. „Роснефт“ също така е и най-големият преработвател на петрол в Русия.

Новината става факт на фона на очакванията за повече суров петрол от Русия. Целевото производство на страната в рамките на споразумението с ОПЕК се увеличи със 125 000 барела дневно през януари и с още 65 000 през февруари и март.

Също така намаляването на износа помогна за увеличаването на цената на сорта Урал спрямо международния бенчмарк Брент.  През последните няколко дни търговията бе почти сходна спрямо Брент, след като точно преди Коледа руският сорт се търгуваше с 1,70 долара за барел по-евтино.

Средната цена на дребно на бензина в Русия нарасна с 0,6% от началото на месеца до 18 януари, показват данни на Федералната статистическа служба, обобщени от Bloomberg. Тя достигна 46,22 рубли за литър до миналата седмица – най-високото равнище в местна валута от поне 2008 г. насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:21 | 13.09.22 г.
fallback