Аргументите за тежкото положение на опозиционния лидер Алексей Навални и съботните (23 януари) улични протести в цяла Русия показват, че не съществува нещо като чисто вътрешна политика и ситуацията там може да има сериозни последици за Европа.
Навални, който се предполага, че е отровен от руски служители по сигурността през август 2020 г., се възстановяваше в Берлин до завръщането си в Русия на 17 януари. Неговият бърз арест по съмнителни обвинения предизвика големи национални протести. Това обаче, което първоначално бе предвидено от Кремъл като чисто вътрешен акт на репресия, отеква сериозно в международен план, пише онлайн изданието EUObserver.
Кремъл поддържа твърда линия спрямо протестите и ескалира своята пропаганда срещу Навални и опозиционното движение като цяло в опит да ги делегитимира. Надеждата на властта е, че след няколко седмици първоначалният прилив на възмущение и вълнение ще отслабне и протестите ще загубят инерция.
Курс на сблъсък
Междувременно обаче Европа показа, че няма да мълчи за поведението на силите за сигурност на Русия в деня на протеста. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова за незабавното освобождаване на Навални, а ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел разкритикува "широко разпространените задържания [и] непропорционално използване на сила".
Вчера стана ясно, че другата седмица Борел ще е на посещение в Москва, а след това ще докладва пред външните министри на ЕС. В последствие вероятно Брюксел ще затегне санкциите срещу руски длъжностни лица, свързани със случая на Навални.
Ако поведението от миналото е някакъв ориентир, Москва вероятно ще отстъпи, дори и с твърда реторика и евентуално специфични мерки. Това е обичайно в сегашната епоха на дипломацията. Съществуват обаче основания за безпокойство, че това може да допринесе за по-сериозен ескалационен цикъл.
На първо място, централен елемент на често токсичната пропагандна кампания на Кремъл е да се представят членовете на опозицията като чуждестранни, подривни агенти или като измамници. Понастоящем фокусът е върху САЩ, които властта в Москва обвинява за организирането на шествия и финансирането на Навални.
Проправителственият таблоид "Комсомолская правда" дори предположи, че Вашингтон е разчитал на кръвопролития през почивните дни, но е разочарован, че "властите са проявили снизходителност“.
В миналото този вид пропагандни кампании обаче се оказаха по-лесни за започване, отколкото за контрол, като те придобиха свои собствени животи. Очакванията са и ЕС да бъде наказан за предполагаема намеса в руската политика и опит да изнесе своите "изродени ценности" заради последните коментари.