Пандемията от коронавирус достигна до всички страни по света. Разпространението на Covid-19 остави националните икономики и бизнеса да броят разходите, а правителствата да се борят със заразата, блокирайки частично или изцяло страните си. Въпреки разработването на нови ваксини мнозина все още се чудят как би изглеждало възстановяването.
BBC изготви диаграми и карти, които целят да предоставят облик на икономическото въздействие на коронавируса до момента.
Фондовите борси и непрекъсната им флуктуация
Големите промени на фондовите борси са способни да повлияят на стойността на пенсиите и индивидуалните спестовни сметки (Isas). FTSE, Dow Jones Industrial Average и Nikkei отчетоха огромни спадове, след като броят на заразените с Covid-19 нарастваше с огромни темпове през първите месеци на кризата.
Основните азиатски и американски фондови пазари се възстановиха след обявяването на първата ваксина през ноември, но FTSE все още е на отрицателна територия. FTSE се сви с 14,3% през 2020 г. - най-лошото представяне на британския бенчмарк от 2008 г. насам.
В отговор на безпрецедентната ситуация централните банки в много страни, включително Великобритания, намалиха лихвените проценти. Това на теория би трябвало да направи заемите по-евтини и да насърчи разходите за стимулиране на икономиката.
Някои пазари се възстановиха през януари тази година, но това е нормална тенденция, известна като „януарския ефект“. Анализаторите обаче се притесняват, че възможността за по-нататъшни локдауни и забавяне на програмите за имунизация могат да предизвикат по-голяма волатилност на фондовите борси тази година.
Трудна година за търсещите работа
Много хора загубиха работата си, както част от предпандемичните си доходи. Безработицата се увеличи с огромни тепове в големите икономики.
В Съединените щати делът на безработните достигна общо 8,9% за 2020 година, според Международния валутен фонд (МВФ), поставяйки краят на десетгодишна експанзия на пазара на труда. Милиони служители също са включени в схемите за задържане на работни места, подкрепяни от правителството, тъй като важни отрасли като туризма и хотелиерството почти са в застой.
Броят на новите възможности и обяви за работа все още е много нисък в редица страни. Свободните работни места в Австралия се върнаха на предпандемичните си нива, но тенденцията във Франция, Испания, Великобритания и няколко други страни продължава да изостава.
Някои експерти предупреждават, че могат да минат години преди глобалните нива на заетост да се върнат към тези, наблюдавани преди пандемията.
По-голямата част от света в момента се намира в рецесия
Ако икономиката расте, това обикновено означава генериране на повече богатство и повече нови работни места. Измерва се чрез проследяване на процентната промяна в брутния вътрешен продукт или стойността на произведените стоки и услуги, обикновено в рамките на три месеца или година.
МВФ изчислява, че глобалната икономика през 2020 година се е свила с 4,4%, посочвайки, че спадът е толкова мащабен, колкото по времето на Голямата депресия през 30-те години на миналия век. Единствената голяма икономика, която се разрастна през изминалата година, е Китай. Поднебесната империя регистрира ръст от 2,3% на БВП.
МВФ обаче прогнозира, че през тази година ще се наблюдава глобален растеж от 5,2%. Това ще се дължи предимно на страни като Индия и Китай, чиито икономики се очаква да нараснат съответно с 8,8% и 8,2%. Очаква се възстановяването в големите, зависими от сектора на услугите икономики, които са силно засегнати от паднемията като Великобритания и Италия, да бъде бавно.
Още от анализа вижте на bloombergtv.bg