Реакцията на Едуин „Бъз” Олдрин (пилотът на Аполо 11, стъпил на Луната след Нийл Армстронг - бел. прев.) спрямо един привърженик на конспирациите, който му каза, че кацане на Луната не е имало, беше разбираема, ако не и извинима. Астронавтът го фрасна в лицето, пише Джон Торнхил за Financial Times.
Малко неща в живота са по-уморителни от общуването с чудаци, които отказват да приемат доказателства, опровергаващи конспиративните им убеждения - дори насилието не помага. Може би е по-лесно вярващите в конспиративни теории да се отхвърлят като безвредни ексцентрици? Но макар това да е изкушаващо, в много случаи то е погрешно.
Както видяхме по време на пандемията от Covid-19 и при метежа срещу Конгреса на САЩ, теориите на конспирацията могат да заразят реалния свят – с пагубен ефект. Реакцията ни на пандемията ще бъде подкопана, ако антиваксърското движение убеди достатъчно хора да не се имунизират. Демокрациите няма да устоят, ако много избирателите откажат да приемат доказаните резултати от изборите. Трябва да оборим недоказаните конспирации. Но как?
Първото нещо, което трябва да се признае, е, че скептицизмът е добродетел и критичното мислене е от съществено значение. Правителствата и корпорациите наистина заговорничат. Силните трябва ефективно да бъдат държани под отговорност. Водената от САЩ война срещу Ирак през 2003 г. за премахване на оръжия за масово унищожение, които никога не са съществували, е отличен пример.
Второто е да се подчертае отново значението на експертите, като същевременно се приеме, че има спектър от експертни мнения. Обществата трябва да основават решенията си на възгледите на специалистите в много области, като медицината и изменението на климата, в противен случай няма смисъл да се водят дебати. Отхвърлянето на възгледите на експертите, както Майкъл Гоув направи по време на кампанията за референдума за Брекзит, цели да разруши основите на рационалното общество. Никой нормален пътник не би се качил на самолет, управляван от неквалифициран пилот.
В екстремни случаи обществата е възможно да решат, че конспиративните теории са толкова вредни, че трябва да бъдат потискани. Например в Германия отричането на Холокоста е престъпление. Социалните мрежи, които не изтриват подобно съдържание в рамките на 24 часа след сигнала за него, биват глобявани.
В Швеция правителството сега дори създава национална агенция за психологическа защита за борба с дезинформацията. Изследване, публикувано тази седмица от Оксфордския интернет институт, установи, че „сметкаджийската пропаганда“ сега се разпространява в 81 страни.