fallback

Поддръжниците на Тръмп не могат да бъдат отвърнати от него с разумни доводи

Можем да неутрализираме наследството на проваления президент, само ако първо разберем защо той бе толкова влиятелен

21:00 | 22.01.21 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Изминаха само два месеца, откакто бившият президент на САЩ Барак Обама тържествено заяви пред списание The Atlantic, че страната му „навлиза в епистемологична (познавателна – бел. прев.) криза“. „Ако нямаме способността да различаваме истината от лъжата, тогава по дефиниция пазарът на идеи не работи“, заяви той. „И по дефиниция нашата демокрация не работи“, заключи Обама. 

Колко верни изглеждат сега тези думи. Америка - а и светът - все още се вцепеняват от ужас от страховитата политическа пропаст, разкрита от насилието в Капитолия. Но докато осмисляме тези събития стана ясно, че това не е просто идеологическа битка, пише Джилиън Тет на страниците на Financial Times.

Както Обама посочи по-рано, това също е битка за знанието и мисълта, която ескалира, откакто Доналд Тръмп се включи в президентската надпревара през 2015 г. Бъдещите историци може да стигнат до извода, че едно от най-големите наследства на Тръмп е разкриването и кристализирането на тази борба по време на мандата му.

Реакцията в САЩ на атаките във Вашингтон е само последният пример. Демократите и тези, които принадлежат към образованите елити в страната, като цяло описват метежа като погазване на конституцията, на което трябва да се противодейства по логика и закон. „Трябва да подходим с вяра и разум, за да се изправим срещу това“, каза историкът Джон Мийчъм пред либералния телевизионен канал MSNBC. Поддръжниците на Тръмп мислят по различен начин. Те са вбесени от символиката на блокирането на техния лидер в социалните медии и, както смятат, арогантността на тези елити.

Социологическите проучвания са друг показател за тази епистемологична пропаст. Една скорошна бърза анкета на YouGov, сочи, че само една четвърт от републиканците разглеждат атаката срещу Капитолия като заплаха за демокрацията - и почти половината одобряват щурмуването на залите на Конгреса.

Друго допитване от декември на университета Куинипиак показа, че три четвърти от републиканците смятат, че е имало широко разпространени измами по време на президентските избори през ноември (докато 97% от демократите не вярват в това).

Това може да шокира някои, като се има предвид, че липсата на доказателства за изборна измама бе многократно заявявана от изборната администрация, журналисти и адвокати. Но друго проучване, това на компанията за връзки с обществеността Edelman, е показателно. То разкрива, че едва 18 на сто от гласоподавателите на Тръмп вярват на медиите и едва 30 на сто на правителството, срещу съответно 57 на сто и 45 на сто от избирателите на Байдън. По-поразителното е, че нивото на доверие в институциите от страна на „масовото население“, е далеч по-ниско от това, което демонстрира така наречената информирана общественост - тези образовани елити отново.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:12 | 14.09.22 г.
fallback