2020 беше годината на възобновяемата енергия - зелените централи бяха във възход на фона на свитото потребление заради коронавируса и политиката за намаляване на въглеродните емисии. Очакванията са бумът да продължи и през 2021 година, пише Bloomberg.
Основният двигател на процеса е започналата през миналата година трансформация. Вече и Китай има нагласата да се включи в политиката за въглеродна неутралност (до 2060 година), което се отрази върху плановете за нови соларни и вятърни мощности в страната.
Ето и какво ще окаже влияние върху ВЕИ-сектора през следващите 12 месеца, според анализите на Bloomberg.
Новините от соларната индустрия в САЩ през 2020 година са и добри, и лоши. Инсталациите на жилищните сгради намаляват - през второто тримесечие е отчетен антирекорд от 20% спад, но като цяло в страната през миналата година са инсталирани 19 гигавата нови соларни мощности.
Увеличават се новите соларни централи и в Китай, въпреки затварянето на страната в първите месеци на 2020 година. Очакванията са, че интересът към тях ще продължи в следващите поне пет години.
Производството на електроенергия от слънцето в страните в Европа също се увеличава. В Испания, една от страните с най-голям потенциал в този сектор, е произведена 15 гигаватчаса електроенергия от соларни паркове, което е с 60 на сто повече спрямо 2019 година. А в страната са инсталирани едва 1/3 от мощностите, които има европейският лидер Германия и потенциалът е огромен.
Плановете обаче могат да бъдат спънати от очакванията за ново поскъпване на соларните панели.
Една от причините за бума в соларната индустрия е подобряване на технологията и намаляването на цените. Но Bloomberg очакват панелите да поскъпнат отново. Причината е затварянето на два от заводите в Китай заради експлозия и наводнение. Така само за два месеца цените на панелите се повишиха със 75%.
Повишение има и заради нова технология на слънчевите панели - бифокални, което позволява да бъде събирана слънчева енергия от двете страни на панела. Търсенето на този тип панели расте, а производството им има лимит на този етап и това повишава и цената на продукта.
На този етап поскъпването на панелите не се отразява върху продажбите, но това е лоша новина за компаниите, които са заложили на по-ниска цена при проектиране на соларните паркове.
През 2020 година Великобритания отчете рекорд - 67 дни без енергия от въглищни централи. Това се случва за първи път от началото на индустриалната революция. Окуражена от тази тенденция страната реши да затвори мръсното производство на електроенергия до 2025 година и ще разчита на енергията на вятърните паркове.
Нещо повече премиерът Борис Джонсън обяви, че ще забрани продажбата на нови бензинови и дизелови автомобили в страната от 2030 година. Страната ще инвестира 1 млрд. долара през следващите 10 години за технологии за улавяне на въглеродните емисии.
Като цяло през 2020 година възобновяемите източници в Европа са във възход и бавно започват да изместват изкопаемите горива. През първата половина на миналата година ВЕИ-централите са осигурили 40% от потребената в ЕС електроенергия. В същия период централите, разчитащи на изкопаеми горива, са произвели 34% от електроенергията.
Безконтролното увеличаване на зелени централи обаче е заплаха за системата. Пример е Австралия, където е широко разпространена практиката за соларни панели на покрива - почти 30% от жилищните сгради са с подобни съоръжения. Заради свитото потребление през периоди на годината обаче повечето централи в страната работеха под своя капацитет и това доведе до ръст на цената, а в допълнение и до претоварена мрежа.