fallback

Политическите ефекти от Covid-19: Как пандемията пренареди геополитическата карта

Геополитическите стратези в Пекин може да се утешат с мисълта, че каквито и да са съпътстващите щети, причинени от пандемията, за Запада те са по-големи

09:01 | 09.01.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Изглежда, че нищо не може да попречи на геополитическото съперничество. Нито пандемия, нито срив на международни пътувания или световна рецесия. Китай, САЩ и ЕС се отнасят към Covid-19 като към много публичен тест за техните съперничещи си подходи към управлението и като част от международен конкурс за престиж и влияние, пише в свой анализ Гидиън Рачмън за FT.

Очевидният предварителен извод е, че пандемията ще се окаже цялостна геополитическа победа за Китайската народна република. Успехът ѝ в потискането разпространението на вируса е в ярък контраст с ужасните жертви, които Covid-19 взе на запад.

Политиката обаче се движи по неочаквани начини. Има сериозни аргументи, че както САЩ, така и ЕС може да се окажат политически подсилени от Covid-19.

В Америка годината започна с Доналд Тръмп в силна позиция да спечели втори мандат в Белия дом. Очевидната му некомпетентност да се справи с разпространението на вируса обаче стопи шансовете му за преизбиране. В резултат Covid-19 може косвено да е спасил американската демокрация, като помогна за отстраняването на непостоянен изолационист от Белия дом. Така пандемията даде на САЩ много по-голям шанс да запазят статута си на най-мощната нация в света.

Covid-19 също взе ужасни човешки и икономически жертви в Европа. От политическа гледна точка обаче ЕС следва подобна на САЩ динамика.

Когато пандемията за пръв път удари европейския континент, изглеждаше, че под силния натиск европейското единство рухва. Това се случи по време на войната в Ирак и през по-голямата част от еврокризата. През първите дни на пандемията бяха възстановени някои гранични контроли и имаше жестоки обвинения между северните и южните държави.

През лятото обаче ситуацията драстично се промени. ЕС се съгласи да създаде фонд за солидарност в размер на 750 млрд. евро, който да се използва за възстановяване от здравната криза. В разрив с дългогодишната си политика правителството на Меркел в Германия се съгласи, че парите ще бъдат събрани чрез издаване на общ дълг. Това беше исторически напредък за европейската интеграция - потенциално най-големият от създаването на самото евро преди почти 30 години.

Ще отнеме известно време, докато пълното политическо въздействие на Covid-19 върху САЩ и ЕС избледнее. Когато часовниците ударят в навечерието на Нова година, всеобщото мнение все още е, че годината на пандемията е тази, която донесе реални геополитически печалби за Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:49 | 13.09.22 г.
fallback