fallback

Нова криза в Кипър: Без бюджет за 2021 г.

Държавните финанси за догодина паднаха в подранила предизборна битка, а „златните паспорти” предизвикаха втори политически трус

08:15 | 22.12.20 г.

Ескалация на политическото напрежение, мощна институционална война, финансово дерайлиране. Всичко това се стовари върху Кипър в „добавка” към тежката здравна и икономическа криза заради коронавируса, след като парламентът гласува „против” проекта за държавен бюджет за 2021 г. - първият подобен вот в 60-годишната история на страната.

Критичната ситуация според наблюдатели болезнено напомня драматичния март на 2013 г., когато Кипър бе на ръба на фалита. Тогава парламентът гордо каза „не” на първия пакет спасителни мерки за банковия сектор, предложени от Еврогрупата, но по-късно бе принуден от обстоятелствата да приеме с „да” по-неблагоприятния вариант.

Навръх Коледа и Нова година финансовото министерство пише нов, ревизиран бюджет, отчитайки предложенията на опозицията при първото гласуване. Вторият опит за одобрението му в парламента ще бъде през януари. 

В предпразничните дни текат и интензивни консултации на високо ниво, водени от президента на страната, министри и лидера на управляващата политическа партия „Демократичен сбор” /ДИСИ/, с лидери на опозиционни партии. Целта е да се овладее кризата и осигури възможно най-бързо гласуване на новите държавни сметки. 

Очаква се компромисите да включват не само финансови, но и политически сделки – най-вече с оглед на предстоящите през месец май догодина парламентарни избори. Всъщност, с бюджета за 2021 г. вече започна кампанията за тях и държавните сметки паднаха „жертва” не толкова на парични претенции, колкото на предизборни битки и демонстрации на политически мускули. 

Отхвърлянето на бюджета е голям риск за страната, защото блокира важни извънредни плащания - като закупуването на ваксините срещу коронавируса и мерките за подкрепа на засегнатите от пандемичната криза компании и работещи, заяви финансовият министър Константинос Петридис.

На този фон ескалира водената повече от година война между правителството и главния одитор на републиката Одисеас Михаилидис, който също бе активно „замесен” в провала на бюджетното гласуване. Според различни източници двете страни вече усилено подготвят защитата си заради възможно предаване на спора им във Върховния съд.

Парламент срещу правителство – 1:0

След тридневен остър дебат, изпълнен с разногласия и партийни декларации, в четвъртък /17 декември/ вечерта парламентът на Кипър не прие държавния бюджет за 2021 г. с 29 гласа „против” срещу 24 „за”.

Тревожният резултат не бе изненада. След предупреждения от месеци от опозиционните партии и въпреки консултациите с тях, продължили до самото вечерно гласуване, правителството и партия ДИСИ /които нямат мнозинство в парламента/ бяха наясно, че не могат да съберат нужните им гласове. 

В същото време на преден план излизат много парадокси, които дадоха повод на коментатори да говорят за „повърхностност на кипърската политика”, а юристи да посочват допуснати грешки в процедурата в пленарната зала.

За първи път бюджетът се отхвърля по причини, несвързани със самата му философия и параметри. Провалът бе предизвикан от ултимативното искане на дясноцентристката Демократическа партия /ДИКО/, досега традиционно осигурявала подкрепа за бюджета, правителството да предаде на главния одитор досиетата на скандално известните „златни паспорти” и той да разследва нарушенията по вече прекратената програма „гражданство срещу инвестиции”.

Само часове след отрицателния вот президентът Никос Анастасиадис изрази „дълбоката си тъга и разочарование” от това развитие и обвини ДИКО в изнудване на правителството. В същото време той увери, че „няма да позволи гражданите да плащат разходите за изнудването на една партия".

Сред парадоксите е и фактът, че след като по време на дебата депутатите приеха повечето от предложените от опозицията над 60 поправки в бюджетните сметки, най-накрая гласуваха... „против” целия закон, включващ одобрените вече от тях текстове.

Освен това само ден преди вота бюджетът на Кипър бе оценен положително от Еврогрупата като възможност за противодействие на коронавируса, но националният парламент на практика не призна този „аргумент”. Още по-странно е, че през годината всички партии подкрепиха предприетите от правителството планове за държавна финансова помощ за бизнеса и домакинствата, засегнати от избухналата пандемия, но отхвърлиха бюджета, предназначен да продължи догодина точно тези политики, с които всички те се съгласиха.

И всичко това става във

възможно най-лошия момент 

– по време на коронавирусната криза и затрудненията за държавата заради нея, коментира ресорният министър Константинос Петридис. Той определи ситуацията като „много отрицателно развитие”, което ще попречи на бързото възстановяване на икономиката на страната от началото на 2021 г., задълбочава финансовата несигурност и изпраща негативни послания към инвеститорите и международните рейтингови агенции.

„Неприемането на бюджета не наказва правителството, а бизнеса, който е в опасност да фалира, хората, които поради безпрецедентните мерки срещу коронавируса са изложени на риск да загубят работата си, уязвимите социални групи, нуждаещите се от ефективна здравна защита в условията на пандемията”, коментира президентът Никос Анастасиадис  парламентарното решение.

Резултатът от него е, че малката островна държава изпада в сериозна криза и поне през първия месец на новата година ще бъде парализирана, с тежки последици в социалния и икономическия живот в разгара на пандемията.

През януари правителството може да разходва в рамките само на съответната сума за януари 2020 г. и само по пера, включени в бюджета за 2020 г. Така без приет бюджет не могат да бъдат извършвани извънредни плащания, свързани с пандемията, което поставя под въпрос закупуването на ваксините, обезпечаването на работата на болниците, специалните програми за финансова помощ за бизнеса и домакинствата.

Гласуването срещу бюджета е и срещу европейския Фонд за възстановяване и устойчивост, тъй като 100 млн. евро, предвидени за насърчаване на националния план, са записани в държавния бюджет, уточни министър Петридис.

Замразяват се и над 50 важни инфраструктурни проекти, които не могат да бъдат обявени или да започне работата по тях през януари.

Обслужването на публичния дълг няма да бъде засегнато, тъй като плащанията по него не зависят от одобрението на парламента.

Освен това депутатите от опозиционните партии, които по време на дебата искаха по-силна социална защита на населението, с вота си на практика отхвърлиха

най-социалния бюджет

в историята на страната досега, със значително увеличени разходи в социалната и здравната сфера, подчерта финансовият министър Константинос Петридис.

Бюджетът за 2021 г. е най-критичният от 1974 г. насам, обяви министърът, визирайки годината на турската инвазия и разделението на Кипър. Въпреки предизвиканите от пандемията трудности, проектобюджетът задогодина е по-богат със 742 млн. евро, или с 10.6% в сравнение с 2020 г. Разходите в социалната сфера са увеличени до 2.91 млрд. евро, което е най-голямата сума, заделяна за социални нужди в държавен бюджет в Кипър. Към здравеопазването се насочват 1.1 млрд. евро, което представлява 9.63% от общия бюджет – най-високият досега дял за този сектор.

Сметките за догодина са правени при прогнозите на правителството икономиката да постигне ръст от 4.5% в сравнение с тази година. Не се въвеждат нови данъци и тежести върху компаниите и служителите.

Бюджетните маржове не позволяват значителни промени, коментира министър Петридис очакваните резултати след провежданите тази седмица срещи с опозиционни партии. Той посочи, че корекциите ще бъдат „в рамките на това, което е възможно, осъществимо и разумно, без да се рискува икономическата и фискалната устойчивост”.

След първите разговори в новия кръг консултации тази седмица последваха оптимистични изявления, че може да се намери решение на въпроса за бюджета - с „отговорност, увереност, предпазливост, без изнудващи дилеми”. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:23 | 12.09.22 г.
fallback