Едва в сряда Борис Джонсън обяви на „Даунинг Стрийт“, че би било „нечовешко“ да се забрани на хората празнуването на Коледа заедно по време на коронакризата. Само четири дни по-късно, в събота, британският министър-председател беше на същия пулт и каза: „С натежало сърце трябва да ви кажа, че не можем да продължим с Коледа, както е планирано“.
Това е драматичен обрат - дори по стандартите на това правителство. Джонсън наложи ново регионални блокади за Лондон и Югоизточна Англия. То влезе в сила в неделя и се очаква да продължи до края на декември. Всички магазини и развлекателни заведения трябва да бъдат затворени отново, около 18 милиона души трябва да останат у дома и да не напускат региона. Коледата с баба и дядо е отменена.
Джонсън цитира една причина за решението - че мутиралата версия на коронавируса е с до 70 процента по-заразна от предишните варианти. Въпреки че този „нов“ вариант е известен в Южна Англия от септември, едва сега, според Джонсън, се забелязва повишен риск за заразяване. Ето защо няма „алтернатива“, освен отново да се затегнат правилата в югоизточната част.
В останалата част на Англия, както и в Уелс и Шотландия, хората все още имат право да образуват „коледни балони“ с до три домакинства. Джонсън и регионалните правителства обаче ограничиха изключенията до първия ден на Коледа. Досега се планираше петдневен прозорец от 23 до 27 декември. Шотландското правителство също така обяви забрана за пътуване между Шотландия и Англия.
Има голямо възмущение от обратния завой на Джонсън в последния момент - особено в рамките на собствената му партия. Консервативните противници на блокиранията, като депутатът Марк Харпър, настояват парламентът да гласува за това решение. Преди няколко седмици Джонсън вече преживя най-голямото въстание на торите през мандата си.
Решението е „катастрофа“ за достоверността на министър-председателя, преценява вестник Daily Telegraph, който обикновено е лоялен към Джонсън. Премиерът винаги се крие зад вирусолозите - и винаги взема решения в последния момент. Това е политически опасно, защото той винаги изостава на три дни от исканията на опозицията, твърдят някои тори. Мигновеното съобщение унищожи плановете на милиони хора. „Това не е начин за лечение на държава“, коментира консервативният вестник.
Недоволството на много тори от подновените налагания на ограниченията може да повлияе и на преговорите за Brexit с ЕС, защото има голямо припокриване между противниците на блокировките и хардлайнерите по отношение на Brexit в консервативната група от долната камара.
Ако се получи споразумение за свободна търговия до края на годината, Джонсън вероятно ще трябва да направи допълнителни отстъпки пред ЕС. Въпреки това, като се има предвид намаляващата подкрепа в собствените му редици, това няма да е лесно. А при неблагоприятна сделка за Brexit той би раздразнил още повече бунтовниците в своите редици.
Като цяло британският премиер прибягва до все по-големи полемики. И не спазва срок сред срок, В нощта на понеделник в полунощ изтече крайният срок, определен от Европейския парламент за приемане на договорено решение.
Споразумението няма да се провали в парламента на ЕС. Парламентаристите в Брюксел са готови да обсъдят и приемат сложния договор с Обединеното кралство по спешна процедура. Надеждата на Джонсън да обвини ЕС за провала в крайна сметка няма да сполучи. Комисията, Съветът и Парламентът няма да позволят на Обединеното кралство да играе с картата на Черния Петър при Brexit без сделка.
Всеки ден става все по-ясно: времето играе в полза на ЕС. Хаосът при движението на стоки и хора за Великобритания се засилва. Компании като BMW обявиха например, че обмислят да преместят производството на Mini от Оксфорд в Германия или Китай.
Но и пандемията помага и за увеличаване на натиска върху Обединеното кралство. Заради мутиралия вариант на вируса Белгия издаде 24-часова забрана за влизане за Великобритания. Преди това Нидерландия беше наложила забрана за полети. Други страни от ЕС последваха примера. Тези мерки допринасят за чувството на изолация във Великобритания.
За сметка на това излизането на Обединеното кралство от ЕС на 1 февруари и последвалата игра на преговори сякаш обединиха по-силно 27-те държави членки. Джонсън напразно се опитва да пробие тази европейска фаланга. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и нейният главен преговарящ Мишел Барние държат скиптъра на действие твърдо под контрол. ЕС говори с Обединеното кралство в един глас. Което си е успех.
Колкото по-близо е краят на годината, а с това и краят на преходното споразумение между ЕС и Великобритания, толкова по-странна става преговорната позиция на Лондон. По националистични причини Джонсън направи точно риболова най-голямото препятствие пред споразумението. Риболовната промишленост като цяло е от малко икономическо значение за Обединеното кралство.
Джонсън обаче преследва популистка цел. В бъдеще той иска да вижда само собствените си риболовни лодки в британските териториални води. Ясно е, че капацитетът на британския рибен флот е недостатъчен, за да се използват възможните квоти за улов в британски териториални води.
Така Джонсън играе абсурдна в икономически аспект и небрежна игра - в ущърб на собствената си страна.