fallback

Как върховенството на закона на Меркел раздели Европа

Германия заслужава признание за разрешаването на безизходицата с новия бюджет, но носи отговорност и за създаването на същия този проблем

10:59 | 18.12.20 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Случи се и последното коледно чудо на канцлера на Германия Ангела Меркел. Настроенията в Европа се влошават заради втората вълна на пандемията от новия коронавирус, но германският лидер успя да прикани Унгария и Полша да приемат компромис за санкциите за върховенство на закона. Така тя вдигна блокадата пред фонда за възстановяване от пандемията на Европейския съюз (ЕС).

Истинската история обаче е малко по-сложна, пише онлайн изданието Politico.eu. Тъй като Меркел заслужава признание за разрешаването на безизходицата, но тя също така носи и отговорност за създаването на проблема на първо място. В продължение на години тя тихо наблюдаваше как премиерът на Унгария Виктор Орбан и лидерът на управляващата партия „Право и справедливост“ в Полша Ярослав Качински демонтират демокрациите в страните си, посочва изданието.

И в Будапеща, и във Варшава бездействието на фактическия лидер на Европа се възприемаше като тихо съгласие и това не им даде основание да смекчат уклона си към авторитаризъм. Когато величината на това, което Орбан и Качински правеха - подкопаване на независими медии, съдилища и правата на малцинствата, стана ясна, проблемът се превърна в огромно предизвикателство, което не може да се реши от тихата, задкулисна дипломация, която е характерна за Меркел.

Неспособността на канцлера да действа по-рано доведе до ожесточена публична конфронтация и изправи ЕС срещу Унгария и Полша. Това заби нов клин между западната и източната половина на блока и разпали националистическия пламък. Двустранните отношения между Германия и източните й съседи също пострадаха, като кулминацията през лятото беше отказът на Варшава да одобри новия посланик на Германия в Полша. Варшава отстъпи чак през септември, навръх годишнината от германското нападение над Полша през 1939 г., което предизвиква Втората световна война.

Разбира се, винаги е трудно да се избегне темата за войната, когато става въпрос за отношенията на Германия с Централна и Източна Европа. Това е особено вярно в Полша, където непреклонният отказ на Германия да отговори на въпроса за военните репарации остава болезнена точка в двустранните отношения.

Това е една от основните причини Меркел да стъпва леко що се отнася до злоупотребите с върховенството на закона в Унгария и Полша. Последното нещо, което тя иска, е да остави впечатлението, че Берлин се намесва във вътрешните работи на съседите си.

Източен консерватор

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:07 | 14.09.22 г.
fallback