На изпълнителния директор на най-голямата европейска компания за коли под наем му отне малко повече от час, за да убеди френския министър на индустрията, че се нуждае от спасителна помощ. Каролин Паро, главен изпълнителен директор на Europcar, изпрати мрачно съобщение точно преди пандемията да принуди правителството да блокира страната отново: тъй като забраните за пътуване ще смачкат бизнеса, без достъп до парични средства за покриване на фиксираните разходи Europcar ще има много проблеми.
Паро беше един от първите главни изпълнителни директори, отправили подобно искане към министерството на финансите на Франция. Тя обаче не беше последната, пише FT в свой анализ. Докато властите затваряха бизнеси и отчитаха постоянен ръст на заразените с коронавирус, френските компании настояваха все повече за ликвидност, за да оцелеят и да преминат през кризата.
В отговор правителството бързо обеща до 300 млрд. евро за държавногарантирана програма за заеми, мобилизираща средства и целяща да предотвратят пандемията да срине икономиката. Схемата на финансовия министър Брюно льо Мер насочва пари към компании, за да им помогне да преминат през това, което всички се надяваха да бъде кратко блокиране, за да се забави разпространението на вируса.
Правителствените програми за подкрепа на бизнеса и хората са най-мощното оръжие във френския арсенал в борбата за предотвратяване на масова безработица и фалити заради пандемията.
В цяла Европа коронавирусът предизвика един от най-интензивните периоди на държавна намеса, наблюдавани от десетилетия. Франция беше една от страните, които са най-добре подготвени да действат предвид дългата си история на икономически диригизъм и силните връзки между бюрокрацията и индустрията.
Като един от първите кандидати по правителствените програми Europcar беше тест за правителството и банките. Администрацията също казва, че е нямало да позволи тази компания да фалира, защото тя предлага услуга, от която Франция се нуждае и в която работят около 8 000 души.
Тъй като много икономики отново отслабват на фона на втората вълна, правителствата спешно оценяват какви политики да въведат, какви стимули да продължат и дали да оставят някои компании и индустрии да се оправят сами.
Опитът на Франция с програмите за подкрепа на бизнеса е изключително ценен, защото показва, че те са само начин да се помогне на компаниите да оцелеят в кризата. Държавата вече обсъжда дали да не въведе по-крути мерки, като например анулиране на дългове по програмите, удължаване на срокове на заеми или дори да влезе като акционер в някои компании. Предизвикателството ще бъде да се намерят решения, които да работят не само за големите фирми, но и за повече от 580 000 по-малки дружества, получили държавни заеми. Франция също ще трябва да получи одобрение от Брюксел на една такава мярка, за да гарантира, че такава намеса няма да наруши правилата за държавна помощ.
„Поставянето на това огромно количество ликвидност на масата. . . постигна успех “, казва Филип Мартин, председател на Френския съвет за икономически анализ. „Големият въпрос сега е каква да бъде следващата стъпка. Не е достатъчно просто да замразите икономиката“, допълва той.