Управителят на германската централна банка (Бундесбанк) Йенс Вайдман се застъпва за това свързаните с климата финансови рискове да бъдат взети предвид при решенията за паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Евросистемата трябва да обмисли „закупуване на ценни книжа или приемането им като обезпечение за целите на паричната политика, само ако техните емитенти спазват определени задължения за отчитане, свързани с климата“, пише Вайдман в статия за Financial Times (изданието от четвъртък).
Вайдман също така предлага централните банки да използват рейтинги само от агенции, които адекватно отчитат свързаните с климата финансови рискове. С такива мерки евросистемата ще спомогне за насърчаване на прозрачността на пазара и стандартите на рейтинговите агенции и банките. „Бихме действали като катализатор за „екологизиране“ на финансовата система и бихме подкрепили политиките в областта на климата“, пише Вайдман. Правителствата обаче трябва да участват и в борбата срещу изменението на климата, например чрез увеличаване на данъците върху въглеродния диоксид или ограничаване на емисиите чрез системата за търговия с емисии, обяснява Вайдман. Такова специфично секторно регулиране не е отговорност на евросистемата.
„Не е задача на евросистемата да наказва или насърчава определени индустрии. Нашата основна цел е да поддържаме ценова стабилност. За да постигнем тази цел в икономическа криза като тази, с която се сблъскваме днес, е наложително паричната политика да поддържа ниски лихвени проценти и да подкрепя цялата икономика. Програмите за покупка на активи са компонент на нашата експанзивна парична политика. За да бъдат ефективни, те трябва да имат широка основа. Принципът на „пазарен неутралитет“ има за цел да гарантира това и да ни попречи да изкривяваме пазарните резултати. Трябва да проверим дали неволно сме допуснали пристрастия в портфейлите ни от ценни книжа спрямо допустимите облигации. Не от нас обаче зависи да коригираме изкривяванията на пазара и политическите действия или пропуски“, посочва германецът.
По думите му независимостта на централната банка не е оправдание за бездействие.
„Наше задължение е да останем фокусирани върху нашата основна цел. От анализите и широкия консенсус следва, че ценовата стабилност е най-добрият принос на паричната политика за цялостното благосъстояние. На паричната политика често се приписват извънредни правомощия, а това никога не е звучало достоверно. Нека имаме предвид, че що се отнася до спасяването на планетата, централните банки нямат магическа пръчка“, заключава още той.
Вайдман ще говори в петък в рамките на Европейския банков конгрес за ролята на централните банки в борбата с изменението на климата.