fallback

Уроците за изборите, които Макрон може да научи от Тръмп и Байдън

Президентът на Франция остава преобладаващо доминиращата политическа фигура, концентрираща голяма част от омразата и разочарованието на хората

08:14 | 18.11.20 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Президентските избори във Франция наближават и на фона на сриващия му се рейтинг Еманюел Макрон може да научи много от победата на Джо Байдън в САЩ, пише онлайн изданието Politico.eu. Френските гласоподаватели ще отидат до урните през пролетта на 2022 г., но някои кандидати вече излизат на ринга.

Подобно на Байдън Макрон най-вероятно ще се изправи срещу крайнодесен, популистки кандидат – Марин льо Пен, за да се опита да остане в Елисейския дворец. Той ще трябва да защити и управлението на здравната криза, след като правителството му реши да наложи на практика пълна блокада на страната.

Ето и някои от уроците, които президентът на Франция може да научи от победата на Джо Байдън.

Един от най-големите рискове при кандидатиране на управляващите за преизбиране е надпреварата да се превърне в референдум за тяхното президентство и личността им, вместо да е състезание между две програми. Тук Макрон може да се възползва от пропуските на Доналд Тръмп.

„Макрон трябва да разгледа кампанията на Тръмп и да види какво не е проработило, тъй като и двамата са титуляри и относително непопулярни“, казва Матийо Галяр, директор на изследователския институт Ipsos.

И Макрон, и Тръмп имат рейтинг на одобрение в средата на диапазона 40-50% и всеки по свой начин предизвиква враждебност у част от електората. „Байдън ръководи приглушена кампания, която успя да запази фокуса върху противника си Тръмп“, казва Галяр. „Макрон може да бъде посъветван да избягва да бъде в центъра на кампанията предвид разделителната му и относително непопулярна позиция“, допълва той.

Това обаче може да се окаже най-голямото предизвикателство за него. За разлика от Тръмп, който беше кандидат на републиканците, Макрон стана президент без структурата на утвърдена партия зад себе си. За разлика от САЩ, където Конгресът има значителна власт, хиперконцентрацията на власт във френското президентство не осигурява институционални структури, които биха помогнали за премахването на сянката на държавния глава.

Новото политическо движение на Еманюел Макрон, което той стартира заради кандидатурата му за президент - La République en Marche, не узря до убедителна политическа сила и не създаде високопоставени фигури, които да се утвърдят на политическата сцена. Дори премиерът на Макрон се бори да излезе от сянката на президента.

Макрон остава преобладаващо доминиращата политическа фигура, концентрираща голяма част от омразата и разочарованието на хората.

Съобщава се, че помощник на кампанията на Байдън е казал пред CBS News, че екипът му се е  съсредоточил върху притесненията на истинските хора, вместо върху противоречията в Twitter. Едно от основните послания на Байдън беше, че ще обедини страната след години на политика на разделение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:56 | 09.09.22 г.
fallback