Ако Джо Байдън спечели изборите в САЩ във вторник, шампанското ще гръмне в много европейски столици. В Лондон обаче ще е време да се захванат за работа, пише онлайн изданието Politico в свой анализ.
Премиерът Борис Джонсън има повече основания, отколкото повечето негови колеги, да бъде международен съюзник на Байдън номер 1 – позиция, която винаги е била много желана, а понякога и заемана, от британски премиери по времето на други американски президенти. Джонсън обаче е твърд поддръжник на Brexit, на който Байдън се противопоставя, а и топлите му думи за Доналд Тръмп и предишните му коментари за някои от най-близките политически съюзници на Байдън не го позиционират особено добре.
Това заплашва да се превърне в основно главоболие за Великобритания. Лиза Нанди, секретар по външните работи на опозиционната Лейбъристка партия, коментира пред изданието, че Джонсън и неговото правителство „ненужно и многократно са създавали напрежение с демократите“. Думите и са знак, че лейбърстите са нащрек за проява на слабост, ако Байдън спечели, а Джонсън не успее да изгради добро партньорство с него.
По-положителното е, че Великобритания, която вероятно ще оглави Г-7 и трябва да бъде председател на Съвета за сигурност на ООН през февруари и домакин на климатичната конференция COP26 през декември 2021 г., ще има доста възможности през първите 12 месеца от администрацията на Байдън, за да демонстрира, че въпреки Brexit, нейните по-широки външнополитически цели съвпадат с тези на Байдън.
Британските служители се мъчеха, както всички дипломати, да получат достъп до вътрешния кръг на Байдън (кампанията на демократа спазва строги правила за срещи с чуждестранни служители, за да се избегне всякакво внушение за външно влияние след скандала около руската намеса в подкрепа на Тръмп на предишните избори). Те остават уверени, че дългогодишните връзки с демократите на Капитолийския хълм ще им помогнат да убедят встъпващата администрация на Байдън, че за Великобритания е повече от Brexit.
Британски официални лица отричат, че приоритетите на правителството за Brexit са попречили на британските дипломати да опознаят екипа на Джо Байдън. Външният министър Доминик Рааб заяви в предаването „Днес“ на BBC Radio 4 в петък, че „противно на някои от репортажите“, Великобритания води „разговори от двете страни на политическото разделение“ и е „в изключително добра позиция ... за да се увери, че който и да влезе в Белия дом, отношенията между Великобритания и САЩ ще процъфтяват“.
Официалните британски лица обаче признават също така, че Байдън дълбоко съжалява за излизането на Обединеното кралство от ЕС и че той може и да не потърси веднага Джонсън. „Екипът на Байдън няма да е забравил грубостта, проявена от Борис Джонсън към Обама и Хилари Клинтън“, казва Питър Уестмакот, посланик на Великобритания в САЩ от 2012 до 2016 г.
Изданието припомня, че Борис Джонсън коментира как бившият „частичнокенийски“ президент на САЩ е изпитвал „неприязън към предците“ на Британската империя, както и веднъж сравни Клинтън със „садистка медицинска сестра за психично здраве“.
"Те продължават да вярват, че Brexit е ненужна грешка и изпитват известни затруднения да разберат защо последните двама британски премиери оценяват Тръмп толкова високо", допълва Уестмакот.