Какво трябва да очаква Азия при евентуална победа на Джо Байдън на президентските избори в САЩ? Дали ще се повтори ситуацията с Барак Обама или тактиката на Доналд Тръмп ще бъде продължена? Това са въпроси, които политиците от двете страни на Тихия океан си задават преди изборите в САЩ на 3 ноември, пише Nikkei Asia Review.
Ако кандидатът за президент на Демократическата партия Джо Байдън, който изпълнява длъжността вицепрезидент по времето на кабинета Обама, превърне предизборната си преднина в победа, той ще трябва да се справи със сеизмичното въздействие на президента Тръмп върху Азиатско-Тихоокеанския регион, което разтърсва страните там през последните четири години.
Администрацията на Тръмп зае конфронтационна позиция срещу Китай по отношение на всичко - от търговията, технологиите и пандемията от коронавирус до Южнокитайско море и Тайван. Тръмп също създаде напрежение с азиатските си съюзници, като заплаши да намали присъствието на своите войски в Япония и Южна Корея и изгради преки връзки със севернокорейския лидер Ким Чен-ун.
В момента протича финансово и технологично разцепление с Китай, като Вашингтон предприема наказателни мерки срещу някои от най-големите технологични играчи в азиатскаата страна като Huawei Technologies и TikTok. Байдън също ще наследи търговската сделка от първа фаза - по която Пекин не отговаря на обещанията си за покупки - и търговските отношения с Азия, разклатени от оттеглянето на Тръмп от Транстихоокеанското партньорство.
По време на предизборната кампания позицията на Байдън спрямо Китай звучи по-близо до вижданията на Тръмп, отколкото до тези на Барак Обама - в един дебат той нарече държавния лидер на Китай и генерален секретар на ЦК на Китайската комунистическа партия (ККП) Си Дзинпин „главорез“. Много анализатори смятат, че твърдият подход към Китай, наложен от Тръмп, ще продължи дори при демократичен президент.
Nikkei Asia разглежда цялостно как победа на Джо Байдън в американските президентски избори ще се отрази върху Азия.
Технологиите и Китай
Кампанията на Байдън сигнализира, че бившият вицепрезидент ще накара Америка да "спечели състезанието с Китай за бъдещето".
Позовавайки се на 30-кратното нарастване на разходите за научноизследователска и развойна дейност в Китай от 1991 до 2016 г., Байдън се ангажира да инвестира сериозно в нови технологии в рамките на своя икономически дневен ред „Купете американското“. Планът включва 300 милиарда долара за нови технологии, вариращи от електрически превозни средства до 5G мрежи и изкуствен интелект - области, в които Китай бързо набира скорост.
Кампанията му предлага малко конкретни данни относно мерките, които би предприел срещу китайските технологични компании, както и относно запазването на твърдите санкции на Тръмп срещу Huawei.
Бившият дипломат Кърт Кембъл и съветникът на Байдън Джейк Съливан пишат през 2019 г., че САЩ трябва да "защитят своите технологични предимства пред кражбата на интелектуална собственост в Китай, целенасочената индустриална политика и смесването на икономическия сектор и този на сигурността" - всички основни препятствия в търговското противопоставяне между САЩ и Китай.