Пандемията от коронавирус принуждава Световната банка да проведе ежегодната си есенна конференция до голяма степен практически виртуално. Малко преди началото на глобалната среща президентът на Световната банка Дейвид Малпас предупреждава в интервю за Handelsblatt за задаването на нова дългова и финансова криза. Много нововъзникващи пазари и развиващи се страни са финансово на ръба и са затруднени с обслужването на дълговете си.
Американецът критикува нежеланието на частни финансови инвеститори и китайски заемодатели да помогнат. В същото време Малпас призовава за глобално “подстригване” на дълговете за най-бедните страни, какъвто беше случаят през 80-те и 90-те години.
“Очевидно е, че някои държави не са в състояние да изплатят поетите дългове. Следователно трябва да намалим и нивото на дълга. Това може да се нарече “облекчение” или анулиране на дълга. Важно е размерът на дълга да бъде намален чрез преструктуриране. Така беше и при предишни финансови кризи, като например в Латинска Америка. Така наречената HIPC инициатива за силно задлъжнели страни през 90-те също включваше облекчаване на дълга”, пояснява финансистът.
В същото време президентът на Световната банка предупреждава за увеличаване на неравенството по света. Пандемията унищожи десетилетия напредък в борбата с бедността и може да изтласка отново до 2021 година повече от 150 милиона души под границата на крайната бедност. Така около 1,4 на сто от световното население ще се озове под границата на крайната бедност.“В момента повече от милиард деца не могат да ходят на училище. Това е сериозен провал, особено за страните, които вече изостават по отношение на образованието. Кризата с образованието означава, че икономиките няма да имат достатъчно квалифицирани работници, което от своя страна отслабва икономическото развитие и изостря бедността. Създава се порочен кръг”, предупреждава Малпас.
Самата Световна банка възнамерява да предостави до 12 млрд. долара, така че ваксините срещу коронавируса да се предлагат и в по-бедните страни.