fallback

Победа на Байдън в САЩ ще притесни популистите в Централна Европа

Политиците в региона виждат Доналд Тръмп като идеологически съюзник, особено когато става въпрос за миграцията

15:42 | 05.10.20 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Повечето европейски лидери се пазят от това да изразят кого биха предпочели да видят като победител в президентските избори в САЩ в началото на ноември. Не и министър-председателят на Унгария Виктор Орбан обаче, пише в свой анализ онлайн изданието Emerging Europe.

В откровена статия, публикувана в консервативния вестник Magyar Nemzet, Орбан пише: „Ние искаме поредната победа на Доналд Тръмп, защото сме добре запознати с външната политика на американските администрации на демократите, изградена, върху моралния империализъм. Вкусили сме го - макар и под принуда. Не ни хареса и не искаме втора порция“.

Орбан определя Тръмп като съюзник в битката срещу това, което той нарича „шантави либерали“.

Орбан коментира пред унгарското обществено радио, че Тръмп „е добър за Централна Европа“. Одобрението му не е неочаквано. През 2016 г. той беше първият европейски национален лидер, който подкрепи кандидатурата на Тръмп за президент.

Европейските лидери по традиция внимават и избягват да дават одобрение за един кандидат за президент на САЩ пред друг, защото се страхуват от реакция или възмездие, ако номинираният, който не са одобрили, победи. Понякога те се стремят да помогнат зад кулисите, но и това може да даде обратен ефект. Това установиха например британските консерватори през 1992 г., когато се оказа, че са претърсили архивите на британското външно министерство за смущаваща информация за Бил Клинтън, който е учил в Оксфордския университет.

На този фон откровеността на Орбан е необичайна. Президентът на Полша Анджей Дуда и висши служители на консервативната националистическа партия „Право и справедливост“ избягват да отговарят на въпроса кого предпочитат - Тръмп или бившия вицепрезидент Джо Байдън. Дали обаче възгледите на Орбан отразяват личното мислене на другите в Централна Европа?

Европа все повече се поляризира по линията изток-запад по множество въпроси - от миграцията до европейската интеграция, от санкциите срещу Русия до върховенството на закона, както и стандартите за демокрация. В момента Орбан и полските лидери са въвлечени в битка с Брюксел по въпросите за върховенството на закона. Наскоро унгарският лидер поиска да бъде уволнен служителят на ЕС, натоварен с отстояване на демократичните норми, тъй като определи страната му като „болна демокрация“.

Едва ли е изненадващо, че и за предстоящите избори в САЩ също има разделение. По време на мандата си Тръмп получи слабо одобрение в Европа. Само 13% от германците, 18% от шведите и 20% от французите имат доверие в него, показва проучване от началото на годината, осъществено от изследователския център Pew. Тези проценти са много по-ниски, отколкото за предшественика на Тръмп в Белия дом Барак Обама през последната му година на поста.

Картината обаче става смесена, като се отиде на изток, главно поради одобрението на Тръмп от поддръжници на популистки националистически партии, които са по-силни в Централна Европа. Те виждат републиканския президент като идеологически съюзник, особено когато става въпрос за миграцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:44 | 13.09.22 г.
fallback