През януари президентът на САЩ беше сигурен, че всичко ще бъде наред. През февруари Доналд Тръмп прогнозира, че коронавирусът ще изчезне „като по чудо“. През март той видя светлината в края на тунела. Сега, почти точно месец преди изборите, той сам се зарази с болестта. И точно сега отношението му в миналото сякаш му отмъщава.
Това може да се види на борсите за залагания. Там залозите за преизбирането на Доналд Тръмп направо се сринаха за една нощ. А преизбирането му става все по-малко вероятно. Преди всичко обаче нараства несигурността относно това как ще се развият събитията в САЩ през следващите седмици. А това, от своя страна, прави финансовите пазари нестабилни.
Понижението на Тръмп на борсите за залагания започна след предизборния дуел с претендента му Джо Байдън. Преди това последният изпреварваше Тръмп с 54,5% спрямо 45,5%, според сайта за наблюдение на изборите RealClearPolitics. Сега тази разлика се увеличи до 61,3% към 39,3% до четвъртък - така разликата се удвои. А в момента шансовете вече са 65 към 31. Разликата между двете числа отразява залози за други кандидати, например два процента залагат и на вицепрезидента на Тръмп Майк Пенс - те очевидно очакват той да поеме управлението на страната и да спечели.
Борсите за залози за изборите са добър барометър на настроенията, тъй като те реагират много по-бързо, отколкото биха могли да го направят анкетите, които все още се нуждаят от няколко часа или дни, преди да могат да публикуват нови данни въз основа на проучвания, след като заразата на президента стана известна. Залагащите на борсите залагат и реални пари - така че това не са просто забавни залози.
Но освен борсите за залагания, и финансовите борси също реагираха на новините в петък сутринта. Първоначално Dax падна с 1,4%, еврото поевтиня, а цените на щатския долар и златото се повишиха, след като инвеститорите потърсиха убежища.
Тръмп се надяваше да обърне фокуса през последните седмици от кампанията по-далеч от пандемията и към номинацията за позиция във Върховния съд, икономическото възстановяване и гражданските вълнения - въпроси, за които той смята, че има предимство. Но липсата на митингите му и изместването на фокуса от въпросите, които най-много вълнуват избирателите му, вероятно ще затруднят преодоляването на разликата с Байдън, който държи стабилна преднина от около 7 процентни пункта в националните анкети.
Сега предстоящите седмици със сигурност ще бъдат доминирани от непрекъснато обсъждане на здравето на Тръмп, връщайки фокуса отново към пандемията, към която повечето американци смятат, че президентът не подходи правилно, коментира Bloomberg.
Политическите опасения само се усложняват от непосредствения риск за 74-годишния Тръмп, който сега се бори с болест, която е убила над 200 хил. американци от февруари насам. Дори ако президентът остане асимптоматичен, той ще бъде изправен пред предизвикателството да запази спокойствие както на публичния, така и на финансовия пазар, докато се опитва да проведе кампанията си дистанционно, спазвайки карантина в резиденцията на Белия дом. Тръмп може да се изправи и пред дилемата дали да се оттегли от надпреварата, ако здравословното му състояние се влоши. Лекарят на Тръмп заяви рано в петък, че очаква "президентът да продължи да изпълнява задълженията си без прекъсване, докато се възстановява", но последиците от диагнозата са неясни.
Не е ясно, но е малко вероятно Тръмп да може да участва във втория президентски дебат, насрочен за 15 октомври. Кампанията на президента не отговори веднага на искане за коментар на Bloomberg за плановете му, но ако Тръмп бъде принуден да се оттегли от дебата, това може да го лиши от една от последните му възможности да подчертае контрастите си с Байдън пред голяма телевизионна аудитория.
„Заразяването на Тръмп с коронавируса повдига твърде много въпроси без отговори в деликатна фаза на предизборната кампания, чиито отговори инвеститорите сега се опитват да оценят“, казва пред германския Die Welt Йохен Щанцл, главен пазарен анализатор в CMC Markets. След и без това несигурните търговски дни сега има допълнителна несигурност. “И ако има нещо, което фондовите борси не могат да понасят, това е несигурността”.
Милан Куткович, пазарен анализатор в брокера Axi, се опасява, че инвеститорите все повече ще губят настроението си за сделки през следващите седмици. Тъй като не само несигурността относно здравето на президента и резултатите от изборите се увеличават, но и съдбата на пакета за икономически стимули, който САЩ в момента се опитват да одобрят, е повече от неясна.
Камарата на представителите вчера гласува с 214 срещу 207 гласа за програма на стойност 2,2 трилиона долара, но трябва да се има предвид, че там демократите имат мнозинство. В Сената обаче, където републиканците на Тръмп доминират, този пакет едва ли ще мине. Защото те искат да плащат максимум 400 долара обезщетение за безработица на седмица, например, вместо сега планираните 600 долара. Като цяло те искат да похарчат около 600 млрд. долара по-малко.
В крайна сметка обаче от този пакет от стимули зависи дали и колко бързо пострадалата американска икономика може да се възстанови, а това от своя страна има пряко влияние върху приходите и печалбите на компаниите и по този начин - върху цените на техните акции.
Настроенията обаче може да се обърнат отново много бързо - също и когато става въпрос за шансовете на Доналд Тръмп. Защото на последните избори борсите за залагания направиха сериозни грешки. Месец преди вота Хилари Клинтън имаше дори по-голяма преднина от Джо Байдън сега с дял 78 към 22. В изборния ден съотношението дори достигна 88 към 13, а както знаем, реалният вот се оказа доста различен...
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън - който се бори с вируса през април - отчете рязко нарастване на популярността си след диагнозата си. Повече от половината британци - 51% - заявиха, че имат положително мнение за премиера в деня след новината за заразяването му, със 17 пункта повече от предходния месец, според Ipsos MORI.