По време на вчерашния първи пряк дебат между кандидатите за президент на САЩ Доналд Тръмп и Джо Байдън се чуха много неща, включително обиди, неверни твърдения и остри критики, но едно нещо така и не бе казано. Американският президент не заклейми публично „белия“ национализъм, като вместо това отново прехвърли топката към радикалното ляво.
Помолен от модератора Крис Уолас да заклейми бели националистически групи и крайнодесни милиции, Тръмп веднага каза „разбира се“, но до края на вечерта така и не го направи.
Когато Байдън предложи Тръмп да порицае крайнодясната неофашистка група Proud Boys, президентът каза само, че нейните членове трябва да „се отдръпнат и да са в готовност“ – думи, които могат да бъдат интерпретирани по много различни начини.
Организацията Proud Boys е основана през 2016 г. от съоснователя на Vice Media Гавин Макинис срещу „политическата коректност“ и „бялата вина“, показва информация от организацията за граждански права Southern Poverty Law Center.
Групата многократно е участвала в митинги и протести, включително сблъсъците с протестиращи антифашисти в Портланд, Орегон през 2018 г. Тя също така взе участие и в митинга „Да обединим дясното“ заедно с други националистически формации в Шарлътсвил, Вирджиния през 2017 г. В рамките на контрапротест срещу шествието, на което се виждаха знамена с пречупен кръст и хитлеристки поздрави, нападател се вряза в тълпа протестиращи, при което загина един човек.
Очаквано, думите на Тръмп по време на дебата се приеха като окуражаване в редиците на Proud Boys, чийто членове – освен останалите социални мрежи, използват често и платформи като Parler и Telegram.
Джо Бигс, привърженик на Proud Boys, който бе сред организаторите на протестите срещу антифашистките движения в Портланд, написа по повод думите на Тръмп: „Това ме прави толкова радостен“. Само за два часа неговият пост е бил видян 12 000 пъти. След това Бигс публикува и лого, което представя думите на президента от дебата като слоган на Proud Boys. Само за час публикацията е била видяна над 9000 пъти в Parler.
Според данните още от предходните избори за президент през 2016 г. немалка част от електората на президента се състои от бели американци с по-радикални възгледи в десния край на политическия спектър. Тръмп неведнъж е избягвал да коментира и осъжда прояви на национализъм и т. нар. „бяло превъзходство“.
Според скорошни социологически данни обаче Байдън успява да „изяде“ част от преднината на държавния глава именно в една от най-големите групи в САЩ – бели избиратели без висше образование. Подкрепата на Байдън се увеличава с 10 пр. п. на национално ниво, като расте и в оспорваните щати, сравнена с тази за Хилари Клинтън от екзитпола на изборите през 2016 г., показват данни на Ройтерс и Ipsos.
Според Тръмп истинският проблем в американското общество е крайната левица и антифашисткото движение, известно като antifa, което президентът неведнъж е определял като терористична организация.
От своя страна, Байдън отговори с думите на директора на ФБР Крис Рей, че antifa е по-скоро идеология, а не организация.
„Аntifa е реално нещо. Не е измислица“, заяви Рей на изслушване пред конгреса по-рано този месец. „Но не е организация или структура. По-скоро е движение или може да го наречете идеология“, допълни той.
Миналата седмица пък Чад Улф, кандидатът на Тръмп за ръководител на агенцията за борба с вътрешния тероризъм, заяви пред сенатори, че белият национализъм е станал „най-упоритата и смъртоносна заплаха“ за САЩ, идваща от самата страна.
В дебата си срещу Байдън обаче Тръмп отказа да признае проблема. „Всичко, което виждам, е от лявото крило, не дясното крило“, каза той. „Някой трябва да направи нещо за antifa и левицата, тъй като това не е проблем на крайнодясното“, посочи той.
След края на дебата от кампанията на Тръмп побързаха да публикуват негови клипове, в които той осъжда расизма и Ку Клукс Клан.
По материали от Bloomberg и Ройтерс.