Ново проучване, публикувано на 12 август, описва как 2019 г. се превърна в поредната година с екстремно високи температури, добавяйки допълнителна доза песимизъм относно борбата с изменението на климата.
Миналата година светът се сблъска с опустошителни горски пожари, които покриха с дим Австралия; големи региони, включително Европа, Япония, Пакистан и Индия, преживяха опасни горещини; почти 100 тропически циклона доведоха до извънредно положение в редица места по света; ледниците продължават да се топят с тревожен темп; а сушата и наводненията унищожават жизненоважни култури и инфраструктура, пише CNN.
Сред основните констатации за състоянието на климата през 2019 г., публикувани от Американското метеорологично дружество, е и тази, че 2019 г. беше сред най-горещите години, изтъквайки, че парниковите газове в атмосферата достигат най-високото си регистрирано ниво към момента. В същото време последното десетилетие е определено като най-топлото, откакто започва проучването на този въпрос.
"Всяко десетилетие от 1980 г. насам е по-топло от предходното десетилетие, като последното (2010-1019 г.) е с около 0,2 градуса по Целзий по-горещо от предходното (2000-2009 г.)", се казва в доклада. „Количеството парникови газове са основен двигател за изменящия се климат“, се добавя в проучването.
Анализът отчита и други ключови констатации: шестте най-топли години са настъпили през последните шест години - от 2014 г. насам; 2019 г. беше сред трите най-горещи години, откакто започва проучването на данните. Само 2016 г. и някои моменти от 2015 г. успяват да надминат 2019 г.; средните температури на морската повърхност през 2019 г. отчитат едно от най-високите си нива, като са надминати единствено от данните през 2016 г.; морското равнище се повишава до ново рекордно високо ниво за осма поредна година; нивото на температурите на въздуха в Арктика е второ по-големина за последните 120 години, като изостава само от данните за 2016 г. За Антарктида 2019 г. беше втората по ниво на горещина година за континента след 1979 г.; ледниците продължават ускореното си топене за 32-ра поредна година.
Негативното влияние на парниковите газове в атмосферата, включително на въглеродния диоксид, метана и азотния оксид, е с 45% по-силно в сравнение с 1990 г., установява проучването. Изгарянето на изкопаеми горива от електрическите централи и автомобилите, самолетите и фабриките освобождава огромни количества газове, които загряват атмосферата и водят до ускорено топене на ледниците.
Според доклада юли 2019 г. се оказва най-горещият месец на Земята.
Повече от дузина страни в Африка, Европа, Азия, Австралия и Карибите отчетоха рекордно високи годишни температури през миналата година. Страни като Белгия и Холандия се сблъскаха с температури от 40 градуса по Целзий.
Смъртоносните и интензивни жеги от миналата година изостриха водната криза в Индия - вследствие на която цели градове изчерпаха водните си запаси - влошиха проблемите със засушаването на Австралия, като в същото време доведоха до месеци на разрушителни пожари в Европа.
Повишаването на температурите на океана продължава да топи морския лед с тревожни темпове.
Учените разкриват, че след месеците на рекордно високи температури ледената покривка на Гренландия е загубила 197 милиарда тона лед - еквивалент на около 80 милиона олимпийски басейна, само през юли 2019 г.