Никога досега статистическата агенция на Швеция не бе обявявала такива слаби икономически данни, както го прави тези дни. И никога досега феновете на Швеция не са били толкова щастливи. Статистиците отчитат, че брутният вътрешен продукт е спаднал с 8,6% през второто тримесечие. В нормални времена това би било пагубно сриване. Във времената на коронакризата обаче Швеция е почти икономически шампион - в сравнение със страни като Германия (-10,1%), Франция (-13,8%), Испания (-18,5%) или ЕС, чието икономическо представяне през тримесечието на пандемията от април до юни вероятно е спаднало с почти 12 процента. През първите три месеца на тази година, когато започна кризата, Швеция се представи по-добре от средностатистическите развити държави. А водещите икономисти очакват скандинавците да приключат пандемичната 2020 г. с много по-малък минус от повечето други европейски страни.
Това е голям успех - но съмнителен. На фона на многобройните смъртни случаи от Covid-19 изглежда, че страната плаща висока цена за сравнително стабилното си икономическо положение, пише в свой анализ германския Der Spiegel. Вероятно никога досега световната общественост не бе следила събитията в далечния север толкова отблизо, колкото през тази година, в тази пандемия. Защото Швеция пое по различен път. Отговорниците около държавния епидемиолог Андерс Тегнел само препоръчаха на гражданите да спазват дистанция и да останат у дома. Те обаче не налагаха никакви национални вечерни часове или забрани за контакт и задържаха отворени училищата, ресторантите и магазините. Към днешна дата няма и национално изискване за носене на маски. Последиците от тази политика изглеждат опустошителни: досега официално са регистрирани 5 766 смъртни случая от пандемията. Това е огромно число, когато се измерва спрямо числеността на населението. Швеция има около десет милиона жители. Към 12 август на всеки милион души страната имала 12,3 процента повече смъртни случаи отколкото САЩ.
Икономически - добре, медицински - зле
В икономическо отношение първоначално изглеждаше така, сякаш Швеция ще се сблъска с подобен спад, като останалите европейски страни въпреки неуспешните си мерки за пандемията. Критиците гледат на това като на потвърждение, че специалният път на Швеция е и грешен икономически път. Но сега има все повече индикации, че страната се справя в икономически аспект по-добре от повечето други европейски страни. Също така заради своята политика по отношение на ограниченията.
„Ограниченията не бяха толкова строги, колкото на други места, което отчасти обяснява сравнително лекото охлаждане на икономиката“, казва Робърт Бергквист, главен икономист на SEB Bank, в интервю за SPIEGEL. Торбьорн Исааксон, шведският анализатор на компанията за финансови услуги Nordea, се съгласява с мнението му: „Много магазини и заводи не бяха затворени със седмици и повечето хора успяха да продължат да вършат работата си“. Двигателят на икономическия живот, ежедневното потребление и производството, не се препънаха така, както в страни с твърди ограничения.