Броят на заразените с коронавирус в Испания непрекъснато нараства от седмици. В края на миналата седмица те се увеличиха толкова много, че няколко държави от ЕС издадоха предупреждения за пътуване срещу Испания или наложиха изискване за карантина за пътници от страната. Сред тях са Норвегия, Белгия, съседна Франция и Великобритания. Най-голямата световна туристическа компания Tui отмени полетите и ваканционните пакети от Великобритания за континентална Испания до 9 август.
Точно налагането на британската карантина е особено болезнено за Испания: Великобритания е мястото, откъдето идват повечето туристи на Иберийския полуостров, общо около една четвърт от всички чуждестранни туристи. Сега те ще трябва да бъдат под карантина у дома за две седмици, когато се върнат от Испания. Всъщност това означава, че е малко вероятно да прекарат ваканциите си в страната тази година.
Последиците от подобно правило за карантината вече могат да се видят в Португалия, където британците също съставляват най-голямата група от почиващи. От самото начало Португалия не беше в списъка на страните, в които британците могат да пътуват без карантина. В частност Алгарве страда от липсата на посетители.
Освен британците, французите и германците са най-важните групи посетители в Испания. Но и френското правителство също съветва заради многобройните случаи на заразени в съседна Каталония да не се пътува до испанския регион. Ако французите останат настрана и спазят препоръките, както и британците, испанският туризъм е застрашен от колапса през и без това трудното лято, предава DPA.
И сякаш това не бе достатъчно, но във вторник Германия препоръча да се избягват несъществени пътувания до регионите на Каталония, Навара и Арагон, като се позовава на опасения за броя на случаите с коронавирус и местните блокирания. Германците са основната туристическа група към Испания след британците, коментира и Bloomberg. За Европа най-големият въпрос е дали може да спаси лятото си както за потребителите, така и за бизнеса. Държави като Испания и Италия не само отчетоха едни от най-високите смъртни случаи от вируса, но плащат икономически най-високата цена. За правителствата необходимостта да пазят хората в безопасност, докато се опитват да възобновят живота си, е труден акт на баланс.
Хотелите в Барселона са празни
Хотелиерската асоциация Gremio de Hoteles de Barcelona съобщава за много анулации, но точни данни все още няма. В Барселона, която иначе е много популярна сред туристите, едва една четвърт от хотелите са отворени изобщо, а според асоциацията само около 20 процента от местата са заети.
На борсата акциите на компаниите от испанската туристическа индустрия значително се обезцениха в началото на седмицата. Испанската авиокомпания Iberia беше най-губещата в индекса Ibex 35 в понеделник със спад от почти осем процента от стойността си. Акциите на най-голямата испанска хотелска група Meliá се обезцениха с над пет процента.
Ако през лятото туризмът въобще не успее да се възстанови, това ще бъде голям удар за испанската икономика като цяло: индустрията представлява почти 12 процента от общото икономическо производство. Великденският сезон вече пропадна, а надеждите на индустрията след отварянето на границата в края на юни бяха за силен юли и особено август. Сега обаче всичко това е поставено под въпрос.
Испанското правителство се опитва да договори с Лондон поне някои изключения от карантината за архипелага на Балеарските и Канарските острови. Но засега тези преговори не са успешни: в понеделник вечерта Великобритания разшири предупреждението си за пътуване за Испания до същите тези островни групи. Причината е актуалната ситуация с пандемията в страната, съобщиха от външното министерство.
Мадрид твърди, че степента на заразите на Балеарските и Канарските острови е значително по-ниска, отколкото в други райони на Испания. До островите продължава да лети и Tui. Португалия също е договорила с Великобритания изключения от карантината за Азорските острови и Мадейра.
P { margin-bottom: 0.08in } A:link { so-language: zxx }