IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кризата е идеалното време за повишаване на заплатите

Плащането на достатъчна заплата може да помогне на бизнеса да се конкурира и да просперира в икономиките, движени от потребителското търсене

08:15 | 14.07.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Пандемията разкъса печалбите на компаниите, поради което сега може би е идеалното време за повишаване заплащането на служителите, пише Андрю Еджклиф-Джонсън за Financial Times.

Тази логика може да изглежда изкривена. Авиокомпании и вериги за сандвичи по сходен начин предупреждават за по-нататъшни съкращения, заплатите на безброй работници бяха намалени от работодателите, стремящи се да спестят пари, а правителствата трябва да плащат на предприятията, за да запазят персонала.

Но за компаниите, които се стабилизираха достатъчно, за да планират бъдещето след Covid-19, кризата създаде както императив, така и възможност за преразглеждане на цената на труда в техните бизнес модели.

Това са предимно големи мултинационални компании, чиито лидери прекараха последните няколко години, изграждайки нов консенсус, че капиталистите имат отговорности към повече заинтересовани страни, отколкото само към акционерите. 

Това най-вече са хората, които се ангажираха да „изграждат по-добре“. Техните корпоративни акаунти в Instagram вероятно излъчват обещания да направят повече за справяне със системните расови неравенства след смъртта на Джордж Флойд.

Но каква по-добра система трябва да се опитат да изградят? С по-трудното постигане на растеж - независимо дали на развиващите се пазари или на премиум продукти - отговорът трябва да включва по-широка и по-стабилна средна класа.

Когато Хенри Форд е удвоил заплатите през 1914 г., той може би е бил мотивиран повече от намаляване на скъпото текучество при персонала, отколкото от това работниците да могат да си позволят автомобилите от модела T на компанията му. И все пак отдавна е ясно, че плащането на достатъчна заплата може да помогне на бизнеса да се конкурира и да просперира в икономиките, движени от потребителското търсене.

Стратегията на Форд се завръща отново на мода, тъй като все повече компании стигат до заключението, че по-високите заплати се отплащат чрез по-ниско текучество на персонала, подобрена ангажираност и повече потребители с пари, които да харчат. Главният изпълнителен директор на Aetna Марк Бертолини повиши заплатите на най-ниско платения си персонал, когато разбра, че работниците не могат да си позволят застрахователните полици, които продават на клиентите. Шефът на PayPal Дан Шулмън ревизира заплатите и бонусите, след като научи, че две трети от служителите му от началното ниво не могат да свържат двата края.

Работодатели като Amazon и Walmart също увеличиха началните заплати без обратна реакция от инвеститорите. „Единственото устойчиво сравнително предимство, което една компания има, е дълбочината на таланта, който може да привлече и запази“, казва Шулмън.

Това е вярно отдавна. Онова, което се промени, е, че коронавирусът засили фокуса върху това колко малко плащат някои компании. Вредните за търговските марки протести, политическият натиск и нарастващото внимание на инвеститорите към „социалните“ фактори променят съотношението риск/възнаграждение относно ниското заплащане.

Последна актуализация: 00:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

13
rate up comment 2 rate down comment 3
фиг.1
преди 4 години
Данъци плащат хората, които създават стойност. Заплатаджиите не създават стойност, те просто си продават труда. Работодателите са тези, които превръщат труда в стойност. Но щом си решил да игнорираш аргументите ми и да продължаваш да се самозаблуждаваш, твоя воля. Явно дълбоко в себе си осъзнаваш, че съм прав, иначе нямаше да се дразниш толкова и да прибягваш до обиди - последното оръжие на губещите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 4 години
Вие пък какви данъци плащате? Данъкът върху доходите и осигуровките ви ги плащат работодателите, ДДС и акцизите ги плащат търговците---всичките данъци и акцизи ги плаща крайния потребител и работника... не говори глуупости, вече ни доказа че си доволно ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 4 години
И докато ние си приказваме тук американския посланик взел че отишъл в Министерски съвет да инструктира вожда на местното индианец.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 3
фиг.1
преди 4 години
Ами, не мога да кажа, че съм съгласен с интерпретацията ти, но ще следя събитията с интерес. Според моето мнение, доходите ще продължават да намаляват и то не само у нас. Но нека да видим кой ще се окаже прав. Лично аз бих желал да си ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
bgMan
преди 4 години
Май някои се усетиха, че изтърват балканите и сме на ръба да започне патакламата след която има опасност за нови завои към Русия и почват да намекват че е време за увеличаване на заплати и доходи.Иначе може да има бая про-западни магнати и "демократи" избити с камъни по улиците.В Германия например няма недоволство защото по време на пандемията немския бюджет пое изплащането на заплатите до 4000 евро само и само немците да си останат мирно и тихо по къщите. А тука какво направи правителството за народа си - неква *** схема 60/40 и то предимно за ГЕРБ-аджийски фирми или корумпирани "работодатели".Та зрелищата ни са предостатъчно. Трябва поне 50% увеличение на доходите за всички работещи. Хората не ги интересува положителните бъдещи перспективи от приемането ни в ERM 2 и по-късно в еврозоната. Увеличени доходи СЕГА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 5
фиг.1
преди 4 години
Вие пък какви данъци плащате? Данъкът върху доходите и осигуровките ви ги плащат работодателите, ДДС и акцизите ги плащат търговците, ти най-много данък сгради и МПС да плащаш, което е нищожен процент от доходите ти. Да се разписваш на някаква хартийка не значи да плащаш данък. Някога подавал ли си данъчна декларация? Ако не, за какви данъци бълнуваш? В България данъци плащат търговците, инвеститорите, самонаетите / свободните професии и земеделските производители. А заплатаджиите само си вдигат самочуствието, въобразявайки си, че имат принос към бюджета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 4
khao
преди 4 години
не сигурно, ами на 100%..всичко на тая планета е свършено от човек на заплата... поне от както отмениха робството... и поточната линия на Хенри Форд е направена от човек на заплата.... даже скъсания ти бизнес ще бъде спасен от хора на заплата.мярката 60/40 се финансира от данъците на тия със заплатите.Така че, *** неблагодарна... що не вземеш да покажеш малко уважение, към хората от които зависиш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 0
mrynmryn
преди 4 години
Моята я вдигнаха през април, голям просперитет падна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 0
mick
преди 4 години
да.. Липсата на храна е идеалното време да надебелеете ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
IQ96
преди 4 години
Разсъждения - на търкалета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още