fallback

Западната криза е криза на ценностите

Освен че САЩ на Тръмп нямат такива, те загубиха и компетентността си

08:55 | 11.07.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Covid-19 не успя да преобрази света, поне засега. Но вирусът ускори неговото развитие - технологично, социално и политическо. Това е удивително вярно в международните отношения: задълбочиха се както разделението между Китай и Запада, така и провалът в американското лидерство на Западния свят. Световният ред, воден от Запада, е в криза. Ако САЩ преизбират Доналд Тръмп, това ще бъде пагубно, пише Мартин Уулф за Financial Times.

Китай е все по-агресивен. Той не зачита западния стремеж за спазване правата на човека, както се вижда от бруталното отношение към уйгурите и новия закон за сигурност в Хонконг. При доживотният император Си Дзинпин твърдението за статута на Китай като суперсила и деспотичен режим е изпълнено със съдържание. Изоставянето на знаменития съвет на Ден Сяопин за „прикриване на силните страни, изчакване на удобния момент и непоемеане на лидерство“ е показателно. И все пак Китай трябва да бъде партньор в управлението на всяко глобално предизвикателство.

Западът има ценни активи във всяка конкуренция за влияние с Китай. Мнозина все още се възхищават на основните му ценности на свобода и демокрация. Западното културно и интелектуално влияние остава далеч по-голямо от това на Китай. 

САЩ успяха да създадат и поддържат дълготрайни съюзи на съмишленици. Ако се съберат регионите и държавите, които по естествен начин се асоциират със САЩ, включително Европа, Япония, Южна Корея, Канада, Австралазия и все повече Индия, ще се види, че тяхната икономическа и политическа тежест остава огромна.

И въпреки това нещата се разпаднаха. САЩ се поддадоха на жестоки вътрешни разделения, които завършиха с разрушителен национализъм, при който печалбата за едни е загуба за други. Тръмп е въплъщение на тези разделения, както твърди бившият министър на отбраната Джим Матис. Той е и главният двигател на отхвърлянето на историческата роля на страната му като глобален модел на либерална демокрация и лидер на съюз от страни съмишленички.

САЩ на Тръмп нямат ценности. Те загубиха и компетентността си. Дори когато хората по света не харесваха това, което прави Америка, те си мислеха, че тя знае какво върши. Плашещият успех на администрацията на Тръмп в разграждането на правителството преобрази това мнение по време на коронавируса.

Този президент и администрация нито искат да управляват, нито знаят как да го направят. Контрастът с Китай, при всичките провали в справянето с Covid-19, е забележителен. В статия в изданието Atlantic Джеймс Фолоу описва систематичното разграждане на водещата в света американска система на пандемичен отговор. Провалът обаче не се дължеше само на осакатяването на правителството. Той се дължи и на характера на злонамерения некадърник, който го управлява.

Светът забеляза това. Престижът и доверието в САЩ бяха силно увредени. Символично за прекъсването на отношенията в основния алианс е, че ЕС, който установи непълен, но реален контрол върху болестта, все още не планира да допусне американците на територията си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:41 | 13.09.22 г.
fallback