Само двама от последните шест президенти на САЩ преди Доналд Тръмп не успяват в своя опит да бъдат преизбрани. Това е добра новина за него.
Но техните истории са лоша новина и за Тръмп.
В последните си години като президенти Джими Картър и Джордж Х. У. Буш се сблъскват със забележим спад в популярността точно по това време от годината - началото на май до края на юни, нещо, което започва да надвисва като буреносен облак над Доналд Тръмп, пише The New York Times.
По това време делът на американците, които одобряват работата на президентите Буш и Картър се свива под 40%, според Gallup. Тези стойности се запазват чак до деня на изборите.
Изглежда, че в момента Тръмп преживява „потъването“ на своите двама предшественици.
Според Gallup рейтингът му на одобрение се е понижил до 39 на сто в началото на юни от 49% месец по-рано. Така че, ако Картър и Буш могат да служат като предвестници, то изглежда, че Тръмп изгаря.
Разбира се, историята не е единственият барометър в случая. . Две много обсъждани анкети на The Times и Siena College, които бяха публикувани миналата седмица, предполагат, че в някои щати, както и в национален мащаб, Тръмп вече „накуцва“, изоставяйки от Джо Байдън с двуцифрен процент.
Според някакъв неясен алгоритъм, който The Economist редовно актуализира, Тръмп има само 10% шанс да спечели преизбиране. Според историческо осредняване на анкетите за изборите за година на уебсайта FiveThirtyEight, превъзходството на Байдън над Тръмп в момента е най-голямото на този етап от надпреварата след това на Бил Клинтън над Боб Доул през 1996 г., когато Клинтън спечели втория си мандат.
Отговорът на Тръмп?
Често рекламираните му инстинкти никъде не могат да бъдат намерени, подтиснати от самоунищожителни провокации, камикадзе-истерии и сприхави коментари в Twitter.
"Тръмп се намира в дълбока дупка и той отговаря на това като продължава да копае надолу", споделя политическият консултант Дейвид Акселрод.
Разбира се, ноември все още е доста далечен. „Никой не можеше да предвиди какво ще донесат тези последни четири месеца“, добавя Акселрод.
И все пак трябва да се има едно наум. След избирането му като президент рейтингът на Тръмп се задържа на нива около 35-45%, сочат данни на Gallup. Изглежда, че той е свикнал със слабата подкрепа на избирателите.
През 2016 г. необичайно голям процент гласоподаватели, особено в такива ключови щати като Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин, заявиха в анкетите, че са решили за кого да гласуват през последната седмица преди самите избори. Именно те са облагодетелствали Тръмп.
Това може да означава, че много от тях не са имали изцяло фиксирано мнение за него. Но това вече е в миналото. Тръмп доминира в медиите както никой от последните няколко държавни глави на САЩ, с пламенно поведение, което отблъсква амбивалентността.
Заради коронавируса Тръмп разполага с по-малко време и по-малко опции да промени динамиката преди изборите в сравнение със своите предшественици.