Artura Taylor прекарва последните няколко месеца в отчаяно търсене на лични предпазни средства. Базираната в Тексас компания за доставка на медицински принадлежност е изпълнител на щата Ню Йорк, американският епицентър на пандемията от COVID-19. През първите месеци на тази година, на фона на десетките хиляди заразени и високата смъртност, необходимото оборудване на медицинския персонал от първа линия започна да се изчерпва.
През март Artura Taylor се свързва с човек от клиника в Далас, който познава лекар от Харвард с китайски произход, който от своя страна има връзки с производители на лични предпазни средства (ЛПС) от азиатската страна, пише Nikkei Asia Review.
По-малките дистрибутори като Taylor никога не са били длъжни да организират собствения си внос в миналото, разчитайки вместо това на големи агрегатори като Fisher Scientific. Сега, на фона на оскъдните доставки, този тип дистрибутори са принудени сами да се снабдяват.
Това означава да се обърнат към Китай.
Преди пандемията над 90% от ЛПС, използвани в САЩ, са направени в чужбина, като Китай е най-големият доставчик според американското министерство на здравеопазването.
За Taylor опитът завършва с неуспех. Китайската компания, комуникирайки с американския снабдител чрез своите посредници, поставя като минимален размер на поръчката 2 милиона бройки, писмено намерение за покупка и предплата. Нито една от тези гаранции клиентът на Taylor, правителството на САЩ, не желае да предостави. В крайна сметка американската компания предлага да свърже доставчика директно с изпълнителния директор на един от най-големите дистрибутори на здравни продукти в САЩ. В крайна сметка сделката пропада, тъй като интересът от китайска страна бива изгубен.
Отчаянието около ЛПС вече силно се усеща в Америка. Тъй като броят на смъртните случаи от коронавирус надхвърля 120 000, държавни служители и компаниите за медицински принадлежности в САЩ преобръщат света, за да намерят надежден доставчик. Недостигът в момент на крайна необходимост разкрива крехкостта на световните вериги на доставка и силната зависимост на САЩ в това отношение спрямо Китай.
И все пак в разгара на пандемията, когато гражданите умират поради липса на физическа защита, президентът на САЩ Доналд Тръмп допълнително нагнетява стратегическото си съперничество с Китай.
Той продължава да обвинява китайското правителство за разпространението на патогена, като по време на скорошното си интервю за Fox News заплаши, че ще "прекъсне цялата връзка" с Пекин.