Развиваща се Европа е регион от критично значение за САЩ както в политическо, така и в икономическо отношение. Страните в региона преминаха през различни фази на преход през последните десетилетия и като цяло се отклониха от колективистичните философии на социализма и комунизма и се насочиха към различни свободни пазарни политики, довели до просперитет и стабилност. Сигурна, стабилна и икономически жизнеспособна, нововъзникваща Европа е на радара на Америка и от гледна точка на икономиката, и от гледна точка на сигурността, пише в свой анализ за онлайн изданието Emerging Europe Антъни Ким от фондация Heritage.
НАТО и САЩ имат вече повече от 70 години присъствие в Европа, от което икономически се възползват както европейците, така и американците. Европа и САЩ представляват приблизително половината от световната икономика. САЩ и Европа са основни търговски партньори. САЩ и Европа са най-важният източник на преки чуждестранни инвестиции. Всичко това носи несметни ползи за икономиките и на САЩ, и на Европа.
Общо 11 от нововъзникващите демокрации в Европа се присъединиха към Европейския съюз (ЕС) и НАТО, а други са се запътили към членство в близко бъдеще. Преди пандемията от коронавируса Covid-19 регионът беше движеща сила на икономическия растеж в Европа.
САЩ и страните в развиваща се Европа се нуждаят едни от други повече от всякога, посочва Ким. Те трябва да работят заедно за увеличаване на икономическия динамизъм, да търсят нови възможности за инвестиции, да подобрят енергийната независимост.
Въпреки неравномерния, но забележителен напредък, голям брой държави в развиваща се Европа продължават да се борят с различни политически бариери за по-интензивна икономическа експанзия, като структурни проблеми на пазарите на труда, големи данъчни тежести, различни изкривяващи пазара субсидии и др. проблеми с публичното финансиране, причинени от разширяването на публичния сектор и липсата на прозрачност. Всички тези негативи вероятно ще се задълбочат от продължаващата пандемия.
За да задълбочат ангажиментите на САЩ, развиващите се европейски страни трябва да приложат реформи, които отварят региона за международни инвестиции и засилват техните институции. Насърчаването на политики, засилващи икономическата свобода, трябва да бъде основна точка на стратегическото взаимодействие на Вашингтон с региона.
Основна задача за напредването на икономическата свобода и създаването на благоприятна бизнес среда в региона трябва да бъде изграждането на икономическа държавна система, която създава по-привлекателни условия за частните инвеститори.
Вашингтон обаче не може да насърчи политическата воля, която е необходима на тези страни, за да трансформират своите икономики според принципите на свободния пазар, коментира анализаторът.
Инициативата Three Seas (3SI) предлага възможност за САЩ и нейните нововъзникващи партньори в Европа да работят заедно и да увеличат инвестициите в критична инфраструктура. Създадена през 2016 г., за да улесни развитието на енергийните и инфраструктурните връзки между 12 държави в региона, 3SI има за цел да укрепи търговията, инфраструктурата, енергетиката и политическото сътрудничество между държави, граничещи с Адриатическо море, Балтийско море и Черно море.
Територията, разположена между Балтийско, Черно и Адриатическо море, е стратегически критична. 12-те държави от 3SI представляват почти 30 на сто от територията на Европейския съюз и 22 на сто от населението му, но само около 10 на сто от неговия БВП.
По-голямата част от инфраструктурата в региона се движи от изток на запад, заради което няма много добра регионална взаимосвързаност. Развиването на междусистемни връзки север-юг, тръбопроводи, пътища, железопътни и електрически мрежи ще стимулира толкова необходимия динамичен икономически растеж, просперитет и сигурност, посочва Ким.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп е един от най-големите привърженици на инициативата. През 2017 г. Тръмп беше първият американски държавен глава, присъствал на среща на 3SI. На конференцията по сигурността в Мюнхен през февруари тази година държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви американски ангажимент от един милиард щатски долара за инвестиционния фонд на инициативата.
Нациите, участващи в 3SI, до голяма степен зависят от руската енергия и са в някаква степен заплашвани от Русия, особен що се отнася до киберсигурността и пропагандата.
Предстоящите месеци вероятно ще се окажат ключови – или с осезаеми резултати от инициативата, или тя ще изчезне като пропусната възможност поради липса на политическа воля. Планираната за юни среща на върха на 3SI в Естония беше отложена за октомври заради пандемията, а партньорите още не са потвърдили, че съвместната им работа ще продължи и след пандемията.