За всеки журналист, отразяващ тайния свят на китайската политика, годишната сесия на Конгреса на Китайската комунистическа партия, китайския парламент, е истинска съкровищница от информация.
Конгресът предоставя уникалната възможност да се видят всички китайски лидери на едно място, пише Кацуджи Наказава в коментар за Nikkei Asia Review.
Тазгодишната сесия на парламента, която започна в петък (22 май) след закъснение от два месеца и половина, продължи през следващите дни по изключително необичаен начин. Тя е съкратена и вероятно ще има по-малко журналистически брифинги.
Традиционно около 3000 депутати от Общокитайския конгрес на ККП се събрат в Голямата зала на народа в Пекин. Тази година сесията е намалена до няколкостотин присъстващи.
Анализаторите очакваха това да е големият момент на Си Дзинпин, който гордо да обяви, че е постигната победа в битката срещу коронавируса и, че заветната цел относно брутния вътрешен продукт е осъществена.
Това обаче не се случи.
Китайският премиер Ли Къцян не обяви нова цел за икономически растеж за тази година за първи път от три десетилетия. Властите в страната решиха да се фокусират върху заздравяването на икономиката от щетите, причинени от коронавируса.
Представянето на доклада за работата на Ли Къцян бележи първия път, когато Китай не си поставя цел за брутния вътрешен продукт (БВП), откакто правителството започна да публикува подобни цели през 1990 г.
Основна роля в сесията на Конгреса на ККП през следващите дни ще играе американският президент Доналд Тръмп, смята местен бизнесмен. „Неговото присъствие може дори да прекрати дългогодишната „планова икономика" на Китай веднъж завинаги“, добавя бизнесменът.
Той смята, че непредсказуемите изявления и действия на Тръмп ограничават това, което ККП може да направи по отношение на определянето на своите икономически цели.
Всяка година през март, в първия ден на парламентарната сесия, Китай разкрива годишните си цели за икономически растеж. Тогава правителството управлява своите политики в съответствие с целите и несъмнено ги постига, поне откъм числа.
Това са останки от ерата на социалистическата планова икономика, въпреки че Китай вече е преминал към пазарна икономика.
Относно миналата година, целта за растеж беше определена между 6% и 6,5%, а ето, въпреки търговската война с САЩ, икономиката на Китай се разшири с 6,1%.