fallback

Новите лица на опашките за храна предупреждават за задаваща се криза

Все повече специалисти се редят на опашките за хранителни продукти, защото не са обхванати от правителствените програми за подкрепа

18:44 | 25.05.20 г. 12
Автор - снимка
Редактор

Джовани Бруно, ръководител на италианската мрежа на хранителните банки Banco Alimentare, никога не е виждал криза като тази, предизвикана от коронавируса: молбите за помощ са се увеличили с 40%, като се е променил значително и профилът на търсещите помощ, пише Bloomberg.

Доброволците виждат нови лица сред огромния брой хора, които се появяват всеки ден, неспособни да се изхранват. Много от тях са работници и самонаети, които до блокирането заради коронавируса винаги са били в състояние да сложат храна на масата.

„Хората ни казват, че се срамуват, никога преди не е имало нужда да искат храна", казва той. „Някои помагат на съседите си, които не искат да помолят за помощ“, допълва той.

Нарастващият брой специалисти, които се редят на опашките за храна пред хранителните банки, е знак, че сравнително обширните мрежи за безопасност в Европа сякаш не успяват да обхванат новите групи нуждаещи се дори с огромните програми за спешна финансова помощ.

Тъй като икономиката е в дълбока рецесия и се очаква бавно възстановяване, това засилва опасенията за а увеличаване на неравенството в доходите в регион, който традиционно се справя по-добре с проблема в сравнение със САЩ, посочва информационната агенция.

Разлика

Графика: Bloomberg

Много от хората, поели тежък удар от икономическата блокада, не отговарят на условията за подкрепа, защото не работят на постоянен трудов договор. Това включва собственици на малък бизнес, хора на свободна практика или на временен договор. Последните разчитат на ротацията на работните места и сезонността – например в туристическия сектор и земеделието през зимния и летния сезон.

Въздействието върху нискоквалифицираните и нископлатените е особен проблем, тъй като много от тях едва са се справяли с прехраната си и преди кризата. Те нямат спестявания, които да мобилизират.

В цяла Европа процентът на бедност сред работещите се е повишил от 2008 г. до близо 10%. Във Великобритания половината от работниците, изложени на риск от загуба на работа или изправени пред намалени работни часове или заплати, са в професии, които печелят по-малко от 10 паунда (12,36 долара) на час - под целевата ставка за националната минимална заплата, според McKinsey & Co.

В смразяващо предупреждение официалният служител, който ръководи националната статистика за смъртността в САЩ, заяви, че продължителното, бавно икономическо възстановяване може да доведе до „значителен брой смъртни случаи в резултат на изтласкване на хората в бедност или в дългосрочна безработица“.

Още жълти жилетки?

Конрадо Гименез, който ръководи организация с нестопанска цел, наречена Fundacion Madrina в Мадрид, казва, че той и неговите доброволци са хранели около 400 семейства месечно в тяхната хранителна банка преди кризата. Сега те хранят 2500 семейства всеки ден, включително много сервитьори, готвачи и други хора с професия. „Никоя криза не може да се сравни с тази“, казва Гименес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:46 | 12.09.22 г.
fallback