fallback

Останалите без пари руснаци притискат Путин да отвори икономиката

Почти половината от руснаците или нямат спестявания, или те са толкова, че да им стигнат за следващите четири седмици

15:02 | 14.05.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Григорий Свердлин раздава безплатно храна от буса си във втория по големина град в Русия през по-голямата част от последните две десетилетия. Но рядко е виждал такова търсене като през последните няколко седмици.

„В Санкт Петербург обикновено храним около 80 души на вечер на всяка от четирите ни спирки. Сега са по 120-140 души всяка вечер“, казва Свердлин, който е и директор на благотворителната организация „Ночлежка“. „В момента просто има огромен брой от хора, които не работят и са на улицата или се намират в много трудно финансово положение“, допълва той.

Руснаците привършват парите си след шест седмици национална блокада и минимална подкрепа от правителството, което допълнително увеличава натиска върху руския президент Владимир Путин за отваряне на икономиката, въпреки че броят на заболелите в страната е вторият по големина в света. В понеделник Путин обяви края на строгите ограничения и Москва, както и няколко други големи града, започват постепенно да облекчават мерките си.

Почти половината от руснаците или нямат спестявания, или те са толкова, че да им стигнат за следващите четири седмици, показва проучване на московския Център за стратегически изследвания, публикувано тази седмица. Близо една четвърт от населението е трябвало да харчи от спестяванията си от началото на блокадата, за да компенсира спад в приходите си, показват данни на централната банка в страната.

„Ситуацията с приходите стана доста страшна“, коментира Дмитрий Долган, икономист на ING Bank в Москва. „Натискът ще се увеличи или за облекчаване на блокадата, или за облекчаване на фискалната политика“, допълва той.

Правителството е спестило около 165 млрд. долара в своя фонд за „черни дни“, но все още не е готово да харчи твърде много за икономически стимули в случай, че ситуацията се влоши заради срива в търсенето на петрол – основният източник на приходи от износ. Реалният разполагаем доход на руснаците се очаква да намалее през това тримесечие до нива, невиждани от 2006 г., показват данни на Bloomberg Economics.

Путин обяви въвеждането на нови мерки в понеделник, включително плащания в подкрепа на семейства, облекчаване на данъчната тежест и нови възможности за заеми, но въпреки това според Долгин общо стимулите представляват около 3-4% от брутния вътрешен продукт – само частица от това, което другите страни харчат.

Стимулите ще компенсират спада в приходите за тримесечието с едва 2 процентни пункта, оставяйки още 20% непокрити, показват данни на московското Висше икономическо училище. Близо половината от руснаците, допитани в проучването на централната банка от април, посочват, че са ограничили разходите си за стоки и услуги, включително за храна. В същото време правителствен уебсайт беше залят с над 2 млн. молби за еднократни детски помощи от 10 000 рубли (136 долара) само през първия ден от кандидатстването, след като Путин обяви мярката.

Увеличаващата се бедност натежава и върху рейтинга на одобрение на руския президент, който по-рано този месец достигна до рекордно дъно от 59%.

Очаква се икономиката на страната да се свие с 5,5% през 2020 г. – почти двойно на глобалното ниво, а възстановяването следващата година ще бъде по-бавно от това на други места по света, показват данни на Международния валутен фонд.

Според руски държавни представители облекчаването на блокадата в страната би трябвало да смекчи удара върху икономиката, но властите в Москва подчертават, че засега за тях понижението в доходите не е сериозен политически проблем, нито че разпалва протестни настроения.

Неправителствената организация на Свердлин „Ночлежка“ е започнала да организира доставки на храна и в Москва, за да отговори на увеличеното търсене.

„В продължение на няколко години след икономическата криза през 2014 г. имаше много нуждаещи се хора“, посочва Свердлин. „Но тази криза очевидно е по-сериозна, така че броят само ще се увеличава през идните месеци. Притеснявам се, че броят може да се удвои или утрои до есента“, споделя той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:23 | 12.09.22 г.
fallback