Европейската комисия (ЕК) очаква брутният вътрешен продукт (БВП) на България да се свие със 7,2% през тази година заради пандемията от коронавируса и породената от нея криза на фона на ограничителните мерки.
Това показва пролетната икономическа прогноза на Комисията, публикувана днес.
За сравнение, в есенната прогноза от 2019 г. Комисията очакваше БВП на България да се разшири с 3% през тази година и 2,9% през 2021 г.
За следващата година институцията очаква рязък ръст на българската икономика от 6%, вижда се в прогнозата.
Инфлацията се предвижда да забави ръста си до 1,1% през тази година и да остане стабилна през 2021 г. на фона на натиска върху цените на петрола и горивата на международните пазари и спада на търсенето.
За безработицата в България ЕК прогнозира, че ще нарасне до 7% през тази година и през следващата ще се понижи до 5,8%. В предишната прогноза се очакваше спад на безработицата в България до рекордните 4%.
За бюджетния дефицит на България ЕК посочва, че ще достигне 2,8% през тази година и ще се свие до 1,8% догодина.
Дългът на България се очаква да скочи до 25,5% от БВП и да остане стабилен и догодина.
Икономиката на ЕС и еврозоната в окото на бурята
Пандемията от новия коронавирус представлява голям шок за световната икономика и икономиките на ЕС, с много тежки социално-икономически последици. Въпреки бързия и всеобхватен политически отговор както на равнище ЕС, така и на национално равнище, икономиката на ЕС ще претърпи спад в исторически размери тази година, посочват от ЕК в съобщение към доклада си.
За БВП на еврозоната се очаква да се понижи с рекордните 7,75% през тази година, но да се възстанови с 6,25% догодина.
За БВП на ЕС ЕК очаква спад от 7,5% през тази година и ръст от 6% през 2021 г.
ЕК подчертава, че шокът от пандемията и ограничителните мерки за икономиката на ЕС е симетричен. Възстановяването обаче ще е неравномерно в отделните страни и ще зависи от развитието на пандемията по места, както и от структурите на икономиките и способността им да реагират със стабилизиращи политики.
Предвид взаимозависимостта на икономиките на ЕС, динамиката на възстановяването във всяка държава членка ще се отразява и на останалите, посочват от ЕК.