fallback

Обвиненията между САЩ и Китай относно коронавируса няма да доведат до нищо добро

Необходимо е международно разследване за произхода на пандемията, за да бъдат научени важни уроци

20:47 | 05.05.20 г. 4
Автор - снимка
Създател

Бъдещите историци могат да констатират, че пандемията от Covid-19 е отбелязала началото на нова студена война между Китай и САЩ. Още преди да се появи коронавирусът напрежението между Вашингтон и Пекин растеше. Китай оспори американската власт в Тихия океан, като изгради верига от военни бази в Южнокитайско море. В САЩ администрацията на Тръмп пък започна търговска война, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.

Сега, когато пандемията опустошава световната икономика, като повече от една четвърт от смъртните случаи са в Америка, Доналд Тръмп все повече се обръща към Китай. Американският президент възприе идеята, че коронавирусът се е появил от Института по вирусология в Ухан. Освен това той спекулира, че вирусът може би е бил нарочно създаден - нещо, която собствените му разузнавателни агенции категорично отхвърлиха. Говори се също, че Белият дом обмисля опит да обезсили правната доктрина за „суверенния имунитет“, която защитава Китай от предявяване на иск за вреди в американските съдилища.

Китай също допринесе сериозно за повишаването на напрежението. Говорителят на китайското външно министерство Джао Лидзиен пусна недоказаното твърдение, че коронавирусът може да е с произход от САЩ. Пекин също така отговори с неразумна агресия на призивите за международно разследване на това, което се превърна в глобална катастрофа. Когато австралийският премиер Скот Морисън призова за такова разследване, посланикът на Пекин там посочи, че китайските потребителите могат да бойкотират австралийските стоки като ответна мярка.

Китайските власти изглежда имат инструкции да се опитат да разширят режима си на цензура върху чуждестранните медии и дори чуждите правителства, като контролират какво може да се казва и заплашвайки с отмъщение онези, които не го спазват.

Китайският посланик във Франция атакува "неприязънта" на френските медии, злорадствайки, че хората на запад губят вяра в демокрацията. Гласовитите националисти като Джао Лидзиен бяха възнаградени с повишения. Но тези действия са контрапродуктивни и подхранват именно антикитайските настроения, които претендират че потискат.

Ако Пекин предприеме по-фин подход за защитата на китайския имидж, той би се съгласил на международно разследване за произхода на вируса. Подобно разследване - ако бъде продено от уважавани учени от цял ​​свят, включително от Китай и САЩ - би помогнало да се разсеят някои от най-ярките и често противоречиви конспиративни теории, циркулиращи в двете страни. Преди всичко, едно независимо разследване може да даде ценни уроци за предотвратяване на следващата пандемия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:02 | 13.09.22 г.
fallback