Ставаше дума само за шест случая на зараза в село на 40 километра извън столицата на Виетнам Ханой. За местните власти обаче това беше достатъчно, за да предприемат радикална стъпка: 10-хилядното селище Син Лой беше напълно блокирано и на никой не бе разрешено да напусне града за 20 дни.
С това решение от 13 февруари Виетнам беше първата страна извън Китай, която започна масова карантина в условията на коронавирусната криза. Докато в германските градове все още се организираха карнавали, развиващата се страна в Югоизточна Азия вече беше преминала в кризисен режим.
Ранната решителност вече се отплаща на Виетнам: В сряда здравните власти на 100-милионната страна не съобщават за нито един нов случай на заразен с коронавирус за шести ден поред.
Общият брой на потвърдените инфекции е 268. Няма смъртни случаи в резултат на заболяването Covid-19. Така Виетнам се счита от експертите за една от малкото светли точки в глобалната борба срещу пандемията, а може също така се надява да се справи сравнително добре и с икономическата криза. Докато големи части от Азия са изложени на опасност от изпадане в рецесия, икономистите смятат, че Виетнам все още може да очаква забележим икономически растеж. Международният валутен фонд (МВФ) и Азиатската банка за развитие (АБР) оценяват в публикуваните си през април годишни прогнози, че страната ще отчете най-силния растеж тази година сред икономиките на Югоизточна Азия.
Китай и Индия, които дълго време си оспорваха помежду си титлата на „двигателя за растеж в Азия“, ще гледат прахта на Виетнам. Въпреки че страната износител страда от слабото глобално търсене, МВФ очаква виетнамската икономика да нарасне с почти три процента през тази година. АБР обещава дори по-висок растеж: почти пет процента.
Международните наблюдатели са оптимистично настроени и по отношение на ограничаването на вируса: Световната здравна организация (СЗО) похвали правителството на Виетнам във вторник за справянето си с кризата. Дисциплината на населението при прилагането на мерките за социално дистанциране също е помогнала, заяви мениджърът на СЗО Такеши Касаи.
Неблагоприятната отправна точка
На пръв поглед успехът на Виетнам изглежда почти прекалено добър, за да е истина: преди два месеца, на 21 февруари, както Виетнам, така и Германия имаха общо 16 потвърдени случая на коронавирус. В Германия оттогава общият брой почти се увеличи с фактор 10 000, а във Виетнам - само с фактор 17.
При това отправната точка за Виетнам не беше благоприятна: страната е в непосредствена близост до първия епицентър на вируса в Китай, а китайците съставляват една трета от туристите във Виетнам.
В същото време развиващата се страна с доход на глава от населението от 2600 долара годишно разполага със значително по-малко ресурси за своята здравна система. При тези условия може ли наистина да се вярва на данните за успеха, докладвани от комунистическия режим в Ханой?