През по-голямата част от последното десетилетие икономисти и инвеститори обсъждаха дали инфлацията е мъртва, или просто спи. До една година ще стане ясно, че тя е много жива и рита, пише за Financial Times Карън Уорд, главен пазарен стратег за Emea в JPMorgan Asset Management.
Пазарите не калкулират това. В момента инвеститорите са съсредоточени върху краткосрочните ефекти от Covid-19, които несъмнено ще бъдат дефлационни. През следващите месеци инфлацията ще спадне стремглаво не на последно място, защото драматичният спад на петрола ще доведе до по-ниски глобални индекси на потребителските цени. Годишните темпове на инфлация за няколко месеца ще се окажат отрицателни.
След година обаче ще имаме съвсем различна картина.
За начало цените на петрола ще се повишат. Русия, Саудитска Арабия и САЩ - трите най-големи производителки на петрол - са замесени в игра на кой ще мигне пръв. Засега те не успяват да намерят решение, което да се справи в достатъчна степен с настоящото свръхпредлагане на пазара.
Никой не може да поддържа сортът Brent под 40 долара за барел за дълго. Саудитска Арабия се нуждае от приходите от петрол, за да финансира държавните си разходи. В Северна Америка пък има по-малко проекти, които са жизнеспособни при петрол под 50 долара, така че доставките естествено ще се свият, тласкайки нагоре цените в по-дългосрочен план.
Освен това променящата се инфлационна перспектива не зависи единствено от траекторията на енергийните цени. Ускорението на инфлацията ще бъде видимо при редица стоки и услуги.
Когато бъдат премахнати ограниченията за стоене вкъщи, търсенето ще се надигне. Семействата ще се втурнат към ресторанти, магазини, представления и мини почивки – към всичко различно от оставане в домовете, в които бяха приковани.
В много от случаите домакинствата натрупаха спестявания, за да финансират подобни разходи. В Европа това до голяма степен се дължи на щедростта на правителствените субсидии за заетост, което би трябвало да означава, че ръстът на безработицата е скромен.
В САЩ фискалните стимули касаят по-малко гарантирането, че хората запазват работата си и повече засилването на мрежата за социална сигурност. Средните седмични обезщетения при безработица бяха увеличени от около 385 на 985 долара. Нашата преценка е, че много хора, които получават това обезщетение, всъщност ще бъдат по-добре без работа.
Възстановяването на търсенето ще бъде много по-бързо от възстановяването на предлагането. Ще отнеме известно време, за да бъдат отстранени смущенията в световните вериги за доставки и рафтовете на магазините да бъдат напълнени.