Хората са разтревожени за дългосрочните ефекти от пандемията Covid-19 върху икономиката и нашето общо бъдеще. Докато стoите спотаени в домовете си, опитайте се да се възползвате максимално от тази рядка възможност да наблюдавате изключително редки събития, които се развиват в реално време. Не всички новини са лоши. Има икономически плюсове, които трябва да бъдат отчетени, пише за Wall Street Journal Върнън Смит, професор от университета Чапмън и нобелов лауреат за икономика през 2002 г.
Потребителите изпразниха рафтовете на супермаркетите и дрогериите. Това означава, че тези и свързаните с тях индустрии процъфтяват. Работниците в тези отрасли също просперират. Както WSJ съобщи неотдавна, аптеките, бакалиите и големите търговци на дребно назначават повече служители на непълно работно време и плащат повече извънреден труд.
Все още имаме разнообразие от избори в тази стресирана, но предимно децентрализирана икономика. Съпругата ми Кандис осъзна наскоро, че се нуждаем от принтер-копир-скенер, която машина ще ни даде възможност да подписваме и изпращаме документи. Тя звъня в няколко магазина преди да намери устройството, което търси - последното в наличност! Търсят се всякакви домакински уреди, тъй като хората стават все по-наясно с нуждите на дома. Мениджърите правилно използват местната информация, зависеща от контекста, за да осигурят достъп до стоките.
Още веднъж ми стана ясно това, което Алфред Маршал нарича „ненадминатите сили на наблюдение, преценка и разсъждение” на Адам Смит. В „Теорията на моралните чувства“ (1759 г.) Смит моделира човешката социалност, тъй като тя произтича от нашето чувство за съпричастност. Наред с други много дълбоки прозрения той посочва асиметрията между радост и скръб. Нашето страдание е много по-голямо, когато изпаднем от по-добра ситуация към по-лоша, отколкото радостта ни при издигане от по-лоша към по-добра. Следователно търсим сигурност, като избягваме излагането на загуба на здраве, богатство, ранг или репутация.
Нашата грижа за сигурността е първият мотив за спестяване и инвестиции. Затова обикновено намираме на рафтовете запаси от стоките, които искаме. Ако инвеститор загуби продажби, тъй като даден артикул не е наличен на склад, всички останали инвестиции във веригата на доставки са безполезни.
Репутацията и уважението изискват от нас да бъдем подобаващо състрадателни към нашите съграждани, които се заразяват с Covid-19. По принцип ние сме съсредоточени далеч повече към движението надолу и неговата цена, отколкото към това нагоре - облекчението и евентуалното завръщане на просперитета. Може би тази позиция по-добре ни подготвя за онова, което предстои. Винаги е по-добре да бъдете приятно изненадани, отколкото разочаровани.
Сега също е време да се поучим от нашите погрешни убеждения. Грешката е това, което ни учи на всичко, което дори не сме знаели, че можем да установим. В кариерата ми в областта на експерименталната икономика моите вярвания бяха грандиозно погрешни на три пъти. Всеки от тях доведе до ново знание с трайно значение. Първо, аз смятах, че моделите на търсене и предлагане на нетрайни стоки са абстрактни идеали, които не могат да предскажат цените и резултатите. Те можеха и го направиха. Второ, мислех, че пазарите на активи с пълна прозрачна информация относно тяхната фундаментална стойност няма да доведат до ценови балони. Те можеха и ги достигнаха. Трето, прогнозирах, че анонимно избраните двойки в игри на доверие между две и три лица няма да преодолеят своя личен интерес и да постигнат резултати на сътрудничество. Удивително е, че много можеха и го направиха. Адам Смит, който е разбирал човешкото чувство за взаимност, нямаше да се изненада.
Когато сме прави, ние просто потвърждаваме това, което вече сме смятали, че знаем. Това е източникът на „пристрастието към потвърждение“, формата на самозаблуда, която Смит твърди, че „е причината за половината неприятности на този свят“.