За Си Дзинпин добрата новина е, че китайската икономика изглежда се е представила малко по-добре през март, отколкото през февруари, пише Том Мичъл за Financial Times.
Лошата е, че добрите новини засега не отиват по-далеч. Ако втората по големина икономика в света не се представи значително по-добре до края на юни, могъщият президент на Китай може да се изправи пред безпрецедентни икономически и политически предизвикателства, вариращи от двуцифрена безработица до първата официална рецесия в страната от 1976 г. насам.
„Реалният процент на безработица в Китай е напълно възможно да надхвърли 10 процента“, казва Диана Чойлева, главен икономист в лондонската Enodo Economics. „Икономическата активност през второто тримесечие се оформя като много слаба, тъй като прекъсванията в производството в Китай продължават, но по-важното е, че търсенето от останалия свят се изпарява", допълва тя.
Във вторник пазарите бяха окуражени за кратко от публикуването на официалния индекс на мениджърите по доставките (PMI) на Националното статистическо бюро (NBS) на Китай. Той показа, че в сравнение с февруари по-голямата част от производителите са свидетели на скромно разрастване на бизнес активността.
Като се има предвид, че икономиката на Китай спря почти напълно през първата половина на февруари заради коронавирусната епидемия, едно проучване, което казва, че нещата леко са се подобрили едва ли е успокояващо - нещо, която главният статистик на NBS също изтъкна. Светът ще трябва да изчака още две седмици, преди да е налице по-пълна картина с публикуването на подробни данни за първото тримесечие, вариращи от износа до БВП.
Тези данни е малко вероятно да са много по-добри от рекордните дъна в показателите, наскоро обявени за януари и февруари. По-рано тази седмица екип от икономисти от ANZ, воден от Бети Уан, прогнозира, че БВП на Китай за първото тримесечие ще спадне с 9,4 на сто на годишна база, като през второто тримесечие е възможен още един спад до 2,1 на сто.
За март Уан очаква двуцифрени годишни спадове в индустриалното производство (-11,7%), инвестициите в дълготрайни активи (-18%) и тези в имоти (-12%). Това поне ще бъде по-добре от периода януари-февруари, когато инвестициите в дълготрайни активи се сринаха с почти 25% на годишна база, но също така ще покаже, че китайската икономика все още не е достигнала дъното.
За китайските лидери такива данни засега са просто повърхностен шум. Както наскоро каза премиерът Ли Къцян, икономическият растеж „няма толкова голямо значение“, стига да бъдат постигнати целите на правителството за заетостта - обикновено 10 милиона или повече нови работни места в градовете годишно.
През първите два месеца от коронавирусната криза администрацията на Си се фокусира върху овладяване на щетите. Според статистиката на Сара Тонг и Яо Ли от Института за Източна Азия към Националния университет в Сингапур, от 24 януари насам различни министерства са издали повече от 20 директиви, повечето от които насочени към подпомагане на компаниите да стабилизират дейността си и да избегнат уволненията.
Въпреки този фокус, официалната безработица достигна рекордно високите 6,2% през февруари. Преминаване на безработицата на двуцифрена територия през следващите месеци, както прогнозира Чойлева, ще постави сериозно социално и политическо предизвикателство пред администрацията на Си.
За съжаление на китайския лидер държавните банки в Китай имат незадоволителна репутация, когато става въпрос за отпускане на кредити на малки и средни работодатели, дори когато им е наредено. Системите за стимулиране на държавните банки, които са склонни да държат отговорни кредитните експерти, когато заемите не се връщат, в крайна сметка са по-силни от директивите от високо ниво за кредитиране на по-рискови кредитополучатели от частния сектор.
Подходът за процеждане на кредитите към бизнеса е още по-малко ефективен, когато става въпрос за насочване на заеми към милионите фамилни ресторанти, фризьорски салони и други фирми на улицата, които обикновено имат малко собствени активи, ако изобщо, които да предложат като обезпечение
„Кредитните решения на банките все още са търговско ориентирани”, посочва Уан. „Ако видят нарастващи рискове, не мисля, че ще дават още заеми на затруднени МСП.“ Ако стане така, точно когато изглежда, че е достигнала пика си, коронавирусната криза за Си всъщност може да навлезе в нова и дори по-опасна фаза.