Всичко това може да се промени с разгръщането на тази безпрецедентна глобална криза, но настоящата динамика вероятно ще продължи известно време. С частичното изключение на еврозоната, внезапната необходимост много предприятия да потърсят заеми и спасителни средства от правителствата ще увеличи силата на националните политици. Това също така ще насърчи избирателите - на много от които препитанието сега ще зависи от правителствената помощ - да възприемат националните лидери като свои защитници срещу бури и опасности, произтичащи отвън.
Все пак някои аспекти на кризата тласкат политическата тенденция в друга посока. А именно, много страни не разполагат с необходимите ресурси за овладяване на шок от този вид. Тъй като пандемията блокира икономическата активност в страни като Египет и Пакистан, международни организации като МВФ и Световната банка вероятно ще се върнат към по-неутрална позиция.
Международната система за търговия ще бъде изправена пред безпрецедентен натиск. Световната търговска организация не е проектирана за такива времена. Период на икономическо възстановяване, воден от националните държави, ще увеличи натиска върху тази затруднена организация. Потенциалът за трайни промени в търговската политика не трябва да се пренебрегва.
Китайският произход на вируса и произтичащите от него рецесия и прекъсване на веригите за доставки могат да накарат избирателите в много страни да приемат политиката на протекционизма и автаркията. Ако националните лидери стигнат до заключението, че сигурността на критичните медицински, информационно технологични и отбранителни вериги на доставки оправдава икономическата цена на протекционистките политики, необходими за производството на важни индустриални и медицински стоки у дома, каузата на свободната търговия ще претърпи голямо поражение.
Светът ще гледа на президентските избори в САЩ през тази година с повече от обичайната си загриженост. Присъдата на американските избиратели относно Доналд Тръмп, най-известният антисистемен популист в света, ще има както съществени, така и символични последици за политиката по целия свят. Победа за Джо Байдън би върнала фокуса на правителството на САЩ обратно върху програмата за мултилатерализъм и глобализация след Студената война.
На ниво символика поражение за Тръмп ще изпрати сигнал към политиците по света, че популисткият възход може би е преминал пика си. Бихме могли да видим връщане към по-консенсусна центристка политика и в други части на Запада.
Победа на Тръмп, от друга страна, ще бъде най-силният възможен сигнал за света, че политиката на трусове не се е изчерпала. Избирането на Тръмп беше шок за старата международна система, но неговото преизбиране след пандемията ще има още по-големи последици.
преди 4 години Ако убие всички популисти - да. :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ++ 2 200 000 000 000 ....($) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години глобалягите май сами си го вкараха у чофката с тоя ми ти космически грип щот по тоя начин се затваря и капсулова всьо и вся. Аз не виждам нишо отворено напротив всичко стаа затворено, ровахте срещу Орбана щот затворил границите еееми той са и да падне от власт те па ше останат затворени. Но пък глейте от позитивната страна на нешата, нема имеме повече гейoвски паради, импорт на брадати цигaньерос йок, *** йок протести за правата на човекот също йок, ше се наложи собствено производство шот върлуват вирОси и ше имеме раота, нема работат само чайниците я ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ами те официално от вчера са държавата с най-много население, при гъстотата на някои щати, вероятно ще ударят 200к човека до седмица, а с тяхната здравна система - бая народ ще опука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар