С тези данни Фишър иска да ни каже, че това сгромолясване е временно и скоро отново ще видим рекорди на борсите. Това е очаквано - той е известен в инвестиционните среди със своите оптимистични прогнози, които в повечето случаи са верни. Това е така и защото статистиката показва, че 73% от годините S&P 500 завършва с ръст. Освен това Фишър управлява над 100 млрд. долара, така че може да му се доверим, че добре се справя като резултат.
Through Thursday below. S&P data. Now, through today, down 29% and change. Just to offer you relative perspective. pic.twitter.com/Hn2zJcNmRL
— Ken Fisher (@KennethLFisher) March 16, 2020Къде се крие проблемът с правенето на прогнози?
Никой не може да знае какво ще се случи в бъдеще. Така че всички, които правят прогнози в последните седмици, не ни казват нищо полезно. Ситуацията е много особена и е глупаво да се подценява, тъй като западният свят явно не може да се справи с коронавируса по начина, по-който Китай, Сингапур и Корея успяха.
“Социалната изолация” не дава резултат, ако се гледа статистиката в Италия, където има наистина драконови мерки от седмици. Единственото решение е появата на лекарство (ваксина е ясно, че в близки месеци не може да има).
Коментарите на медицинските експерти обаче са много обезкуражаващи - може да има новини за успешни примери с лечение на пациенти, но е абсурдно да очакваме лекарство скоро да бъде одобрено.
Какви са опциите за инвеститорите в сегашната ситуация?
Тези, които имат позиции, е късно да продават. Причини са ясни: най-много пари се губят, когато се продава под влияние на паниката.
От друга страна дори да сме достигнали дъното, по-добре е да не се бърза с покупките, тъй като тепърва ще изплуват на повърхността нови проблеми. Един от тях е огромният ливъридж при хедж-фондове на пазара с облигации, поради което те сега са принудени да продават.
Ситуацията е такава, че спокойно може да станем свидетели на още по-голям спад на S&P 500. Може да е 10-20 процента, но може и да е повече… Никой не може да знае. Ако това стане, ще бъде много болезнено, ако сме инвестирали вече всички налични пари.
От друга страна трябва да знаем, че при последните 10 мечи пазара, една година след достигането на дъното, пазарите са имали ръст от 18 до 70 процента, само през 2001 г. се наблюдава негативен резултат.
Коментарът е на Любомир Леков, оcновател на Investor.bg