fallback

ЕЦБ трябва да последва Федералния резерв

Така Европейската централната банка ще избегне поскъпващо евро в допълнение към директните икономически смущения, които се дължат на коронавируса

08:42 | 12.03.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Залозите не биха могли да бъдат по-високи за Европа. След като Федералният резерв на САЩ агресивно намали лихвените проценти, за да подпомогне американската икономика на фона на кризата с Covid-19, политика от сорта „твърде малко, твърде късно“ от страна на Европейската централна банка рискува да вдигне еврото до неконкурентоспособни нива и да изпрати Европа в рецесия, пише Мелвин Краус за Bloomberg.

Европейските регулатори трябва да имат предвид, че през март 2015 г. именно силното евро принуди ЕЦБ да предприеме количествено облекчаване (QE), за да приведе паричната си политика в синхрон с тази на САЩ, които започнаха облекчването през 2008 г. ЕЦБ първоначално се стремеше да следва независим път и да не прибягва до QE, но еврото, поскъпнало до 1,40 долара, сложи край на това.

Бившият президент на ЕЦБ Марио Драги, с когото се срещах редовно през този период, за да обсъдим въпроса, разбираше и се тревожеше, че германците ще бъдат много против преминаването към QE. Въпреки това той избра да защити цялата икономика на еврозоната от дълбока рецесия и евентуална дефлация, навличайки си гнева на ястребите в ЕЦБ и на германците.

Точно това е моделът, който ЕЦБ трябва да следва в условията на коронавирусна криза; ако централната банка иска да избегне поскъпващо евро в допълнение към директните икономически смущения, които се дължат на вируса, ключът е да направи паричната си политика толкова стимулиращи, колкото тази в САЩ.

Това изглежда малко вероятно при наследницата на Драги Кристин Лагард. Неотдавнашните аргументи на няколко служители на ЕЦБ, че най-добрият начин за противодействие на икономическите ефекти от вируса е фискалната политика, а не монетарната, е намек за реакция от вида „твърде малко, твърде късно“, която значително повишава шансовете за скъпо евро и рецесия.

Досега, ако изключим Италия, не е имало мащабен отговор на фискалната политика в страните от ЕС, който да съответства на паричния стимул в САЩ (или на фискалните мерки, които сега се обсъждат от администрацията на Тръмп). Това може да се промени с представянето на новия бюджет на Великобритания и с разпространяването на коронавируса в повече региони.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:52 | 13.09.22 г.
fallback