Цените на петрола се сринаха с 30% в началото на азиатската търговия в понеделник вечер, след като провалът на ОПЕК да постигне сделка със своите съюзници за съкращенията на производството предизвика опасения от ценова война. В една от най-драматичните разпродажби досега фючърсите на петрола от сорта Брент, който се счита за международен бенчмарк, се сринаха с 31% за няколко секунди след отварянето на пазара в Азия до 32,05 долара за барел. Американският WTI поевтиня с 27% до 30,07 долара за барел.
Саудитска Арабия шокира световните енергийни пазари този уикенд. Напълно изненадващо третият по големина производител в света и най-голям износител обяви, че ще разшири производството си на петрол. Решението предизвика сериозни сътресения на енергийните пазари и на борсите в Близкия изток, където търговията се провежда и в неделя. Анализаторите очакват черен ден на стоковите пазари в понеделник. Наблюдателите подозират, че петролната война е акт за отмъщение, насочен към Русия.
Уорън Патерсън, главен анализатор за суровини в ING Bank, е убеден: „Ценовата война е неизбежна“. Ето защо ING намали прогнозата си за цената на петрола Брент от 56 долара за барел (около 159 литра) до 33 долара. Бил Фарен-Прайс, анализатор в Petroleum Policy Intelligence, няма никакви илюзии относно последствията: „Ще има кръвопролитие“, защото комбинацията от по-голямо производство на петрол и рязко спадащо търсене е фатална.
Предисторията
A иначе това трябваше да е празнична годишнина. Точно преди три години Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) разшири влиянието си върху алианса ОПЕК+, включващ 24 страни и ръководен от Саудитска Арабия и Русия. Миналото лято членовете на съюза изляха сътрудничеството си в писмен договор.
Саудитска Арабия и Русия се свързват с „партньорство за вечността“, обявиха двете страни по това време. Но само девет месеца по-късно това партньорство се разпадна.
Саудитска Арабия не успя да убеди Русия в петък да подкрепи намаляване на производството на петрол от 1,5 милиона барела на ден до края на годината. В резултат на това двете държави не успяха да постигнат съгласие по обща стратегия как да ограничат спада на цените на петрола. Откакто опасенията за разпространението на коронавируса възпламениха финансовите пазари, не само фондовите пазари се сринаха. Цените на петрола също паднаха толкова най-рязко от финансовата криза през 2008 г.
Но разривът между Саудитска Арабия и Русия ускори разпродажбата на петролните пазари. В петък следобед най-важната референтна цена, тази на суровия петрол Брент, спадна с девет процента до около 46 долара за барел (около 159 литра). Цената за американския сорт WTI падна до около 41 долара за барел. Цените на петрола сега са на най-ниското си ниво от около три години.
„Това е абсолютен автогол за ОПЕК", казва Хелима Крофт, експерт по петрола в инвестиционната банка RBC Capital Markets. Мохамед Дарваза, анализатор на петрола в Medley Global Advisors, потвърждава: „Това е най-лошата криза за ОПЕК след финансовата криза през 2008 г.“. По това време избухването на финансовата криза доведе до срив на цената на петрола.
"Провалът е изненада", казва Джефри Къри, енергиен експерт в инвестиционната банка Goldman Sachs. Той очаква свръхпредлагането да скочи до два милиона барела на ден. Цената на сорта Брент може впоследствие да спадне до 37 долара. Според Кюри пълноценна ценова война между ОПЕК и Русия може да свали цените до 35 долара.
Ценова война
Саудитците започнаха ценовата си война в събота. Те предложиха най-голямото понижение на цените на суровия петрол от над 30 години. Полуправителственият енергиен гигант Saudi Aramco предложи безпрецедентни отстъпки за Азия, Европа и САЩ, за да убеди рафинериите да използват саудитски суров нефт.
В същото време, според материал на финансовата агенция Bloomberg, саудитците обявиха, че могат да увеличат производството до рекордните 12 млн. барела на ден, ако е необходимо. Понастоящем страната има продукция от по-малко от десет милиона барела на ден. Съединените щати са номер едно с ежедневно производство от 13,1 милиона барела, следвани от Русия с 11,3 милиона барела.
Атаката предизвика смущения на финансовите пазари. На борсите в региона на Персийския залив, които бяха отворени в неделя, някои от курсовете бяха в ситуация на свободно падане. Загубите бяха най-тежки в Кувейт. Там търговията бе прекратена след десет процентен спад. На борсата в Рияд цената на акцията на петролния гигант Saudi Aramco падна за първи път под емисионната цена на IPO в края на 2019 г.
Въпреки това кризата в ОПЕК е от полза за много страни, които в момента страдат от ефектите на коронавируса, казва Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank, цитиран от германския Handelsblatt. „Ако цената на петрола остане под 50 долара, това е по-положително за световната икономика като цяло, защото потребителите ]e имат повече пари в джобовете си“.
Повечето европейски страни ще се възползват, тъй като те са големи вносители на петрол. Шофьорите могат да очакват, че цените на бензина ще паднат допълнително. Разклатената китайска икономика също може да бъде стабилизирана от ниските цени на петрола. Икономистът Де ла Рубия обаче изтъква: „Въпросът, който възниква, е дали отрицателните ефекти от шока на коронавируса ще бъдат компенсирани от положителните ефекти от по-ниската цена на петрола“.
преди 4 години Господ е Българин!Първо Нушка свали с 40.3%, сега короната ли, саудитците ли незнам, с още 30%.. Това на български тря отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Че си запалим къщата, та дано да изгори на Вуте плевнико!... :lol: Това чувал ли си го? Това е точната диагноза на целата ви менажерия. Тука тумбата мамули така и не разбрахте, че през 2020 г. ниски цени на нефта не значат бъдещи проблеми за руската икономика, а настоящи сериозни проблеми на световната... Ако цените се задържат 6 месеца под $35, гарантирам ти, че Сирия и Донбас ше са ти последния проблем - вервайте ми... ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ами купувай тогава. Неизбежният overshooting при заглъхване на епидемията ще ги изстреля обратно и дори още по-нагоре.Това не е инвестиционен съвет. Всеки "си прави сам сметката".Това, което ме безпокои е твърде бързата реакция на саудитците. Те като че ли са очаквали този резултат и са били вече готови със следващата си стъпка още преди преговарящте да са се прибрали в страните си и да са направили някаква преценка.В каря на крайщата ниските цени трябва да са от полза за купувачите, сред които сме и ние, така че в известен смисъл трябва да сме благодарни на саудитците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Каквото и да пишем, посочил съм ти резултата от досегашните съкращения. Саудитска арабия е приела 63% от намалението на добива, русия 11%. Е получиха си го : По состоянию на 11.41 мск глобальные депозитарные расписки (GDR) "Роснефти" дешевеют на 22,45%, до 4,47 доллара, "Лукойла" - на 24,38%, до 61,16 доллара, "Новатэка" - на 25,41%, до 103,9 доллара. Бумаги "Газпрома" снижаются в цене на 18,07%, до 4,49 доллара, "Газпром нефти" - на 20,53%, до 13,51 доллара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Нека приемем, че си прав в твъденията за руснаците. Тогава възниква въпросът - с какво искането на саудитците за 9 месечно ограничение на добива ще "пребори хитруването" на руснаците? Може би саудитците са поискали от руснаците по-голям % в ограничаването на добива. Ако е така, защо не са действали по-приемливо - 3 месеца, каквото е правилото, а са поискали направо за 9 месеца. Очевидно е, че руснаците няма да приемат това. Ако твоята теза е вярна, то излиза, че саудитците преднамерено са водили преговорте към провал. Аз лично смятам, че тук има някаква по-дълбока игра, която в момента не виждаме. Не смятам саудитците за глупави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А не допускаш ли, че на саудитите им омръзна от лукавостта на Малкият Мук? Първо, преди да предложат споразумението ОПЕК+ *** мобилизирзха всички сили и от около 10 милиона барела дневно, вдигнаха добива над 11 милиона. Хитричко а? След това, като "добронамерини" хора те отказаха да поемат пропорционален дял от намаленията. До момента Саудитска Арабия е поела 63% от намаленията а русия ........11%. Хитричко а? След това *** решиха да изключат газовия кондензат от обема който представят като добив. Защо, след като той също в последствие се преработва до горива, никой не може да обясни. Хитричко а? Хитричко, хитричко, но на саудитите им омръзна и сега *** гризнаха дръвцето. Сегашната цена на петрола е себестойността на руския добив. Хитричко а? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години рублата отиде на 73 за долар ... може да тества и 82-85 тази седмица :))) ... вовата пак ще яде по националната телевизия пелмени с извара и ще ги прокарва с билков чай и ще разправя колко е хубаво и полезно ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това, което прочетох без да гарантирам, че е достоверно е, че руснаците са поискали това ограничение да важи за три месеца. Това било обичайната практика. На следващата среща през юни отново да се разгледат квотите за добив в светлината на ситуацията тогава. Искането за ограничение на добива за цели 9 месеца наистина изглежда nonsense. Ако междувременно успеем да овладеем епиденията от корона вируса и започнат да се премахват ограниченията, то неизбежно ще наблюдааваме онова явление, което се нарича overshooting. Търсенето рязко ще скочи, защото всички ще се втурнат да наваксват пропуснатото. Тогава при ограничено производство ще наблюдаваме направо космически цени. Не знам защо саудитците искат 9 месеца при тези обстоятелства. Или е глупост и неумение на новия им представител или е някаква по-дълбока игра. Нямам никаква представа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Цената на петрола под $50 силно ще намали изявите на лилиПутин! Ще има пълна тишина. Няма да има срещи с медиите и бащицата да отговаря на въпроси от народа! Ако цената се задържи така 6 месеца, ще се жертва я Сирия, я Донбас! И при нас ще се усети. Няма да има натиск за Белене. Турски поток може и да не влезе в експлоатация. Браво на Саудитците - искаме евтин петрол и газ!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години За чараршафосаните е сигурно, че са го отнесли с този постоянен срив на акциите на борсите.Има обаче нещо което остава под въпрос - САМО СИТУАЦИЯТА В СИРИЯ ЛИ СА ОБСЪЖДАЛИ В ОАЕ НИКОЛАЙ ПАТРУШЕВ и принц Тахнуном бен Заидом.??Не бива да забравяме, че срива на цените на горивата дойде СЛЕД ОТКАЗА НА РУСИЯ ДА НАМАЛИ ПРОИЗВОДСТВОТО ИМ и последвалата реакция на тези с чаршафите. ОТ ТЕЗИ НИСКИ ЦЕНИ ОСВЕН ГУБЕЩИ ИМА И ПЕЧЕЛИВШИ - вносителите на горива. Съществува ли възможност от ЖИРОСКОПИЧЕН ЕФЕКТ подобен на този на отклоненото в едната посока махало, което връщайки се в равновесна точка помита онова което е на пътя му??. АКО РЯЗКАТА ПРОМЯНА В ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА НАЛОЖЕНА ОТ ЧАРШАФОСАНИТЕ ОСТАНЕ В ТОЗИ ВИД ОТ НЕЯ ЩЕ ЗАГУБЯТ И РУСНАЦИ И АМЕРИКАНЦИ , Мисля, че в случая целта е ОБЕЗЦЕНКА НА АКЦИИТЕ на компаниите производители на горива, което ще наблюдавам още тази вечер За индексите няма да говорим - ТО Е ЯСНО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар