Европейският съюз възнамерява да осигури всякаква необходима подкрепа за членовете си България и Гърция на фона на увеличаването на мигрантския натиск от последните дни. Това заяви заяви председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в рамките на пресконференция в Брюксел. По-късно днес тя ще пътува утре до гръцко-турската граница заедно с председателите на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейския парламент Давид Сасоли.
„Разбирам, че Турция е в трудно положение, но последните събития не са отговорът“, коментира тя решението на Анкара да пусне мигрантите към ЕС.
По думите ѝ споразумението между ЕС и Турция за миграцията е добра основа за разговор от каква допълнителна помощ ще има нужда турската страна. Еврокомисарят за кризи Янез Ленарчич ще пътува през тази седмица до Турция, за да установи нуждите на местните власти и на приютените мигранти.
От своя страна Ленарчич обяви, че досега ЕС е осигурил 230 млн. евро за пресичане на разпространението на коронавируса. Той добави, че се търсят допълнителни средства в помощ на изследователите и на Световната здравна организация. Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон уточни, че все още нито една държава от Шенгенското пространство не е съобщила за намерения да възобнови граничните проверки заради разпространението на вируса. Тя уточни, че европейските граничари поддържат постоянна връзка със здравните власти, за да предприемат съответните мерки.
Еврокомисарят по транспорта Адина Валян пък поясни, че все още се оценява дали обстановката с вируса може да бъде възприемана като форсмажорно обстоятелство, когато се уреждат отношенията между пътниците и дружествата за превози. Тя отбеляза, че в обичайния случай се изисква поне двуседмично предупреждение, когато авиокопмания отмени полет. Валян добави, че всеки случай ще бъде разглеждан поотделно, а въпросът за обезщетенията на пътниците може да се наложи да бъде разгледан от Съда на ЕС.
Еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони пък изрази надеждите си кризата с вируса да не наложи предприемането на икономически мерки, каквито бяха необходими около финансовата криза от 2008 година. Той отбеляза, че засега особено страда доставката на суровини от Китай. По неговите думи е още рано да бъде измерено цялото икономическо отражение от появата на вируса.
През тази седмица министрите от еврогрупата ще обсъдят онлайн обстановката с вируса, като действията им ще бъдат съгласувани със страните от Г-20 и Г-7. „Време е да заявим, че ЕС е готов да използва всички политически средства, ако е необходимо, за да предпази икономическия растеж“, каза Джентилони.