След вечеря в ресторант Борис Немцов и неговата украинска приятелка се прибират към дома си по големия мост на река Москва - съвсем близо до Кремъл - когато автомобил с четирима пътници спира точно зад тях. Убиецът стреля четири пъти в гърба му. Това става на 27 февруари 2015 година.
Демонстративното убийство на известния политик на толкова оживено публично място предизвиква истински шок в руското общество. Немцов, който по онова време е едно от най-известните лица на руската извънпарламентарна опозиция, е същевременно и най-острият критик на руския президент Владимир Путин. И не се бои да му отправя и най-яростни нападки, пише в свой анализ за Deutsche Welle Михаил Бушуев.
Политическата биография на Борис Немцов е богата и разнообразна. През 90-те години той е сред "младите бунтари" на руската политика: страстен реформатор без комунистически произход. Едва 32-годишен (през 1991) - той става най-младият губернатор на нова Русия.
В региона на Нижни Новгород, който по онова време е почти изцяло изолиран заради военното си производство, той провежда либерални реформи, оценени впоследствие като образцови от руското правителство. На 36 години става вицепремиер и е смятан за възможен наследник на Борис Елцин - първия руски президент.
Но става друго. Първоначално Немцов търси сътрудничество с наследника на Елцин - Владимир Путин. Скоро след това обаче излиза в опозиция с партията си "Съюз на десните сили". През 2004 Немцов поддържа "Оранжевата революция" в Украйна и става и съветник на либералния президент Виктор Юшченко, с което предизвиква гнева на руското ръководство около Путин.
По-късно Немцов критикува анексията на Крим и определя необявената война в Източна Украйна като агресия на Москва спрямо съседната държава.
Поръчителят и до днес не е известен
Разследванията след смъртта на Борис Немцов бързо отвеждат към Чечения: петима души са задържани, единият от тях се самоубива с граната, за да не бъде арестуван. 35-годишният Заур Дадаев, офицер от т.нар. Вътрешни войски на Министерството на вътрешните работи признава, че е той е бил стрелецът. През 2017 е осъден на 20 години лагер, четиримата му съучастници получават присъди между 11 и 19 години затвор.
Твърдеше се, че в дъното на убийството са двама чеченци, които били обещали на наемните убийци най-малко 15 милиона рубли (около 210 000 евро). Въпросните двама обаче така и не бяха открити. Не станаха известни и мотивите им, посочва дъщерята на убития политик Жана Немцова.
Тази следа можеше да отведе и до висшите политически среди на авторитарно управляваната република Чечения, но тя така и не бе проследена, изтъкват критиците. По повод петата годишнина от убийството на Немцов Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Съветът на Европа разкритикуваха резултатите от разследванията и призоваха за независимо международно проучване на случая.
Руските власти обаче винаги досега са отхвърляли подобен вид призиви. Кремъл не почете с нито една дума паметта на бившия вицепремиер, който в последните си дни е бил и депутат в един регионален парламент. Молбите за поставянето на паметна плоча на мястото на убийството или за преименуване на моста над река Москва в "Немцов" бяха отхвърлени.
Московските власти методично отстраняват всички цветя, оставени на мястото на убийството, като това нерядко е съпроводено от сблъсъци с активистите, срещу които се прилага и насилие. Въпреки това от пет години насам там всеки ден се оставят свежи цветя. Едва след много прения бе дадено разрешение на частни инициативи да поставят паметни плочи на две сгради, в които е живял Немцов.
Отскоро площад "Борис Немцов" има в Прага, и то точно там, където се намира посолството на Руската федерация в чешката столица. Жана Немцова приветства решението на чешките власти да почетат паметта на баща ѝ. Според нея, международната инициатива е дала своето "отражение над руските власти, особено върху градските".
"Гоненията по политически причини в Русия се усилиха, но властите все пак схванаха, че не могат да прибягват до физическото унищожение на един опозиционен лидер", подчертава Немцова. Според нея, руското държавно ръководство не е предполагало каква "вълна на недоволство и възмущение" ще се излее след убийството на нейния баща.
Днес за Борис Немцов напомнят площади във Вашингтон, Вилнюс и Киев, наречени на негово име. И в други градове се обмислят подобни стъпки. На 29 февруари в Москва ще се проведе разрешен от властите възпоменателен марш за убития опозиционер. Но в Санкт Петербург една сходна акция така и не бе разрешена.