IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Скъпият климатичен обрат

За 2019 г. европейските компании отчитат инвестиции за около 124 млрд. евро в технологии за защита на климата, но еколозите са скептични

10:53 | 25.02.20 г. 86
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>&nbsp;Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News</em></p>

 Снимка: Axel Seidemann/Bloomberg News


RWE обаче активно се занимава и с проекта за климатична неутралност. С обменния бизнес с Eon групата отново се превърна в основен играч във възобновяемите енергии. През 2040 г. RWE ще управлява голямо портфолио от вятърни и слънчеви централи - както и за съхранение на електроенергия, електроцентрали за биомаса и газови централи.

RWE възнамерява да захранва по-голямата част от газовите централи със „зелен“ газ, т.е. газ, генериран от възобновяеми енергийни източници. Говорител на компанията пояснява, че мерки за обезщетяване също са възможни, но само в много малка степен.

Много от целите са постижими

В химическата промишленост намаляването на емисиите е огромно предизвикателство, особено за производителите на основни химикали, близки до нефта и газта. Разбира се, те биха могли да генерират въглерода, необходим за химикалите и пластмасите от други източници, като например въглероден диоксид, но за тази цел, както и в стоманодобивната промишленост, се изискват големи количества електроенергия, които трябва да идват от възобновяеми източници. Според изчисленията на Dechema Society for Chemical Technology and Biotechnology и консултантската компания Future Camp потребностите от електроенергия на германската химическа промишленост биха се увеличавали с 628 тераватчаса годишно, за да се постигне климатична неутралност.

Това съответства на общото производство на електроенергия в Германия за 2018 г. Въпреки това целите на много химически компании не са утопични. Bayer възнамерява да бъде климатично неутрален до 2030 г. Компанията е емитирала четири милиона тона емисии на въглероден диоксид през миналата година. Групата може да спести около 60 на сто от тази сума чрез закупуване на зелена електроенергия и по-добра енергийна ефективност.

Останалите трябва да бъдат спестени на друго място. Bayer възнамерява да постигне това чрез бизнес модел: фермерите трябва да използват нови семена и цифрови технологии, за да управляват стопанствата си, за да постигнат по-високи добиви на по-малко земя. След това групата, базирана в Леверкузен, възнамерява да плати на земеделските стопани за залесяване на пространството, което остава свободно по обвързващ с емисиите начин.

Понякога решителната стъпка и в химията може да бъде постигната чрез проста технологична промяна. Това показва и примерът на Lanxess AG. Компанията за специални химикали планира да неутрализира своите 3,2 милиона тона въглероден диоксид до 2040 г.

Lanxess измерва това в еквивалентите на CO2. Те не само съдържат въглероден диоксид, но и емисиите на азотен оксид, който играе основна роля в производството на компанията от Кьолн. Газът има 300 пъти по-голямо въздействие върху климата от въглеродния диоксид. В момента групата изгражда нов завод за разлагане на азотен оксид в Антверпен. Очаква се само това да спести около 300 000 тона въглероден диоксид до 2023 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 11
Valentin13
преди 4 години
някой дали помни, че дърветата се хранят с СО2 от въздуха. като станат всички фирми, заводи въглеродно неутрални, нали ще предизвикат екологична катастрофа със смъртта на милиони дървета. или "като дойде, тогава ще го мислим".ето го още едно доказателство, че тази теория е не-научна и почива на нереалистични очаквания, а може би и на определен бизнес план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 10
khao
преди 4 години
защото когато са пушили комини тук, в америкаа са гонили индианците още... Европа е видещия континет на човешката цивилизация, за последните 3000г нека остане такъв,а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 7
дядя Вова
преди 4 години
И как Русия с ам'наасе часови пояса е сред нах-големите замърсители?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 7
mrynmryn
преди 4 години
Аз само не разбрах, как Европа, ще оправи климата, като най-големите замърсители са САЩ, Китай, Индия, Русия. Що само ние да обираме калая?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 1
khao
преди 4 години
а що решихте че достигането на тоя хал беше евтино ? :) Всичките Тецове, Мецове мини, окабеляване, целата еликтрификация да не бяха безплатни ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още